آبگرمکن, خدمات, عیب یابی و تعمیر

علت روشن نشدن آبگرمکن | چرا آبگرمکن روشن نمی شود ؟

روشن نشدن آبگرمکن

روشن نشدن آبگرمکن یکی از موضوعاتی است که برای اکثر مردم پیش می آید. مشتریان به کرات از ما پرسیده اند که چرا آبگرمکن روشن نمی شود ؟ علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری ممکن است با دلیل روشن نشدن آبگرمکن ایستاده متفاوت باشد. همچنین روشن نشدن آبگرمکن برقی نیز دلایلی دارد که با روشن نشدن آبگرمکن های دیگر متفاوت است. بنابراین، تعمیر این دو نوع آبگرمکن و حل مشکلشان نیز متفاوت خواهد بود.

ما این مطلب را ترتیب داده ایم تا در آن به مشکل روشن نشدن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان، روشن نشدن آبگرمکن مخزنی و روشن نشدن آبگرمکن دیواری با فشار کم بپردازیم. اگر برای شما هم سوال است که چرا آبگرمکن روشن نمی شود، تا انتهای این مطلب با ما باشید. ما اطلاعاتی کاربردی درباره اینکه چرا آبگرمکن روشن نمی شود در اختیار شما قرار خواهیم داد.

آبگرمکن تان روشن نمی شود و نیاز به تعمیر دارد؟ کلیک کنید تا با خدمات تعمیر آبگرمکن ما آشنا شوید.

روشن نشدن آبگرمگن مخزنی

چرا آبگرمکن مخزنی روشن نمی شود ؟ در این قسمت دلایلی که به این سوال پاسخ می دهند را آورده ایم :

ایراد در ترموکوپل: این ایراد با دست و چشم هم تشخیص داده می شود. راهکار حل مشکل ترموکوپلی که نوک آن بر اثر آتش پاره شده، تعویض کردن آن است.

مشکل در بویین: همواره ترموکوپل را به وسیله نزدیک کردن فندک به نوک ترموکوپل گرم کرده و سپس شیر گاز در حالت جرقه زن قرلر میگیرد. با فشار شیرگاز حدود دو دقیقه آن را نگه می‌داریم. بعد از رها کردن شیرگاز دقت میکنیم، اگر بعد از دو دقیقه صدای ترق از گاز شنیده شد بوبین سالم است. در غیر اینصورت نیاز به تعویض دارد.

سوختن سنسور جوش: با جدا کردن دو رشته سیم که متصل به سنسور هستند وجود مشکل را میتوان تشخیص داد. اگر با این کار مشکل روشن نماندن فندک حل شد سنسور سوخته و نیاز به تعویض دارد. محل قرار گیری سنسور جوش در بالای آبگرمکن است و دو رشته سیم به آن متصل شده است. با تعویض سنسور خراب، مشکل روشن نشدن آبکرمکن مخزنی حل می شود.

کم بودن حجم آتش پیلوت (شمعک):  با جرم گرفتن نازل پستانک توسط گرد و غبار آتش شمعک به راحتی نمیتواند با ترموکوپل برخورد کند. راهکار حل این مشکل تمیز کردن نازل است. در تمیز کردن نازل باید دقت کنید. هیچ وقت با فرو کردن میخ و یا سوزن اقدام به تمیزی نازل نکنید. چون سوراخ نازل خیلی ریز است و با فرو کردن سوزن و میخ خراب می شود.

بروز مشکل در دودکش: در آبگرمکن های مخزنی سنسوری برای تشخیص سوختن درست گاز وجو دارد. این سنسور طوری طراحی شده که در صورت تهویه نامناسب و گرفتگی دودکش گاز را کامل قطع مینماید. اگر دیدی که آبگرمکن شما بعد از سه چهار دقیقه خاموش شد و روشن نمی شود باید مسیر دودکش را بررسی و در صورت گرفتگی آن را باز کنید.

 

۵ علت روشن نشدن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان

آبگرمکن دیواری بوتان از پرمصرفترین آبکرمکن‌های موجود در بازار است. گاهی اوقات شمعک این آبگرمکن روشن نمی‌شود و یا بلافاصله پس از روشن کردن خاموش می‌شود. چرا شمعک آبگرمکن دیواری بوتان روشن نمی شود؟ پنج علت روشن نشدن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان را در زیر بخوانید.

۱_ کم شدن حجم و تنظیم نبودن شعله پیلوت: اگر حجم آتش خارج شده از شمعک یا پیلوت کم باشد شمعک روشن نمی‌ماند. دلیل این امر گرفتگی نازل است. راه حل این مسئله باز کردن انسداد با استفاده از فشار هوا می باشد. جسم خارجی و چربی که باعث گرفتگی نازل شده هیچ وقت با وسایل نوک تیز پاک نکنید. این کار به پیلوت آسیب می زند.

۲_بروز مشکل در دودکش آبگرمکن: مسدود شدن دودکش باعث عدم جریان هوا و خاموش شدن شمعک می‌شود. همواره باید مسیر دودکش را چک کرده و در صورت گرفتگی آن را باز کنید.

۳_وجود ایراد در ترموکوپل: ترموکوپل توسط شعله پیلوت گرم شده وشیر برقی را باز می‌نماید. درست کار نکردن ترموکوپل باعث قطع شدن جریان گاز و خاموشی شمعک می‌شود. اگر ترموکوپل دچار مشکل شود جریان گاز به شمعک نرسیده و خاموش می‌شود.

۴_ بروز مشکل در سنسور جوش: اصلی ترین سنسور آبگرمکن سنسور جوش است‌. برای چک کردن سنسور آنرا از مدار خارج سازید. اگر شمعک روشن شد سنسور سوخته است. سنسور سوخته باید تعویض شده و هرگز از مدار خارج نشود.

۵_ آسیب رسیدن به بوبین: سیم بلند مارپیچی داخل آبگرمکن بوبین نام دارد. وظیفه اش ایجاد میدان مغناطیسی برای کار ترموکوپل است. با بروز مشکل در بوبین مدار قطع و با اختلال در کار ترموکوپل شمعک آبگرمگن دیواری بوتان خاموش می‌شود.

درصورتی که این پنج دلیل را چک کردید و مشکلی نبود قطعی جریان گاز ساختمان باعث روشن نشدن آبگرمکن است.

 

روشن نشدن آبگرمکن دیواری

به طور کلی چهار عامل وجود دارد که باعث روشن نشدن آبگرمکن دیواری می‌شود.

۱_جرقه نزدن آبگرمکن: کار نکردن جرقه زن سیستم آبگرمکن مهمترین دلیل روشن نشدن آبگرمکن دیواریست. عدم رعایت فاصله مناسب الکترود و مشعل اجازه روشن شدن به مشعل نمی‌دهد.

۲_وجود رسوب در نوک الکترود: کثیفی موجود روی رسوب در فرآیند جرقه زدن مشکل ایجاد می‌کند. رسوب زدایی الکترود را با دقت و بدون آسیب رساندن با آن انجام دهید.

۳_ خراب شدن شمعک آبگرمکن: اگر با فشار دادن دکمه مخصوص روشن کردن سیستم جرقه زد و گاز خارج شد ولی با روشن شدن آبکرمکن، سریع آبگرمکن خاموش شد، مشخص می شود که شمعک ایراد دارد و باید تعویض شود.

۴_ وجود ایراد در دیافراگم یا واشر: با فرسودگی دیافراگم و پارگی واشر چاره ای به جز تعویض این قطعات برای حل مشکل روشن نشدن آبگرمکن، وجود ندارد.

 

روشن نشدن آبگرمکن دیواری با فشار کم

در بالا به سوال چرا آبگرمکن روشن نمی شود پاسخ دادیم و چهار دلیل اصلی را ذکر کردیم. گاهی اوقات دلایل ذکر شده علت خاموش شدن آبگرمکن دیوار نیست. نبود ثبات و نوسان در درجه حرارت نیز در کار آبگرمکن اختلال ایجاد می‌کند. دلایل ساده مثل فشار کم آب ورودی به آبگرمکن باعث می‌شود که درجه حرارت بی ثبات باشد. هر چند وقت یکبار نیاز است که فیلترهای آبگرمکن چک شوند و از تمیزی آنها اطمینان حاصل شود.

 

روشن نشدن آبگرمکن برقی

از آبگرمکن برقی در هتل ها و منازل برای گرم کردن آب استفاده می کنند. عملکرد آبگرمکن برقی شبیه سماور برقی است. از محسنات آبگرمکن برقی این است که گاز کربنیک تولید نمی کند و خطر گاز گرفتگی ندارد. اما به دلیل مصرف فوق العاده بالای برق تقاضا برای خرید این نوع آبگرمکن کمتر است.

مانند دیگر آبگرمکن‌ها ممکن است آبگرمکن برقی روشن نشود. برای رفع مشکل روشن نشدن آبگرمکن برقی باید اقدام به عیب یابی و رفع مشکل کرد. دلایل و راهکارها را ذکر می کنیم.

۱_ نبود برق در پریز: به دلیل اینکه آبگرمکن برقی مصرف بالایی دارد احتمال آسیب دیدن پریز زیاد است. بهترین راه برای تست پریز استفاده از آومتر برای اندازه گرفتن اختلاف سطح است. اگر عقربه کج و عدد ۲۲۰ ولت را نشان میداد، پریز سالم است و ایراد در بخش دیگری از آبگرمکن است. در غیر اینصورت مشکل پریز باید حل شود.

۲_ خراب شدن دو شاخه یا سیم رابط آبگرمکن برقی: برای حل مشکل دستگاه را از برق جدا کرده و سپس ورودی های کابل رابط را  به یکدیگر وصل نمایید. اهم متر را به دوشاخه وصل کنید. اگر دوشاخه و کابل ایرادی نداشته باشند و عدد صفر را نشان دهد مسیر باز است. اگر دوشاخه از نوع پرسی است باید قطع شود زیرا معمولا مشکل از دو شاخه پرس است.

۳_ ایجاد مشکل در سیم رابط های داخل جعبه اتصالات آبگرمکن: دوشاخه را از پریز جدا کنید. بعد به آرامی و با دقت جعبه اتصالات را باز کنید تا لوله مویی ترموستات آسیبی نبیند. اگر مشاهده کردید که سیمی از مدار جدا شده آن را وصل کرده و دوباره در جعبه را به آرامی ببندید.

۴_اگر بعد از روشن کردن آبگرمکن بوی سوختگی به مشامتان می رسد دوشاخه دستگاه کمی سوخته است و باید تعویض گردد.

این مطلب چقدر برایتان مفید بود ؟ به آن امتیاز دهید.
[تعداد: 4 میانگین: 3.3]

3 دیدگاه در “علت روشن نشدن آبگرمکن | چرا آبگرمکن روشن نمی شود ؟

 1. حسینی گفت:

  سلام آبگرمکن دیواری سوزان s115 داریم ، شیر حمام بازمیکنم آبگرمکن شروع به کار می‌کنه وآبگرم میاد،ولی وقتی آشپزخانه و دستشویی شیرشو باز میکنم اصلا کار نمیکنه ، لطفا راهنمایی بفرمایید، مستاجرم موندم با هزینه های بالای تعمیر چه کنم

  1. بدادم برس گفت:

   سلام
   بنظر میاد ک لوله های آبگرم مصرفی ک بسمت سرویس بهداشتی و سینک ظرفشویی میرود دچار رسوب شده و این جرمگرفتگی باعث کند شدن جریان و فشار آب میشود.
   بهمین دلیل وقتی جریان آب مصرفی داخل لوله کم شود احتمال روشن نشدن ویا زود خاموش شدن آبگرمکن میگردد

   1. بدادم برس گفت:

    این جرم گرفتکی میتواند در شیرها هم اتفاق افتاده باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *