خدمات, شوفاژ, عیب یابی و تعمیر

چگونه هواگیری شوفاژ را انجام دهیم ؟ | علت هواگرفتن شوفاژ چیست؟

هواگیری شوفاژ

شماره تلفن تعمیرکار

هواگیری شوفاژ ، از روتین ترین کارهایی است که با شروع فصل سرما باید انجام دهید ، عده ای خودشان به این کار اقدام می کنند و عده ای از سرویس کارهای پکیج و یا لوله کش کمک می گیرند . هدف اصلی از هواگیری شوفاژ ، خارج کردن هوای جمع شده در داخل لوله‌ها است تا عمل گرمایش به راحتی صورت پذیرد .

هواگیری شوفاژ باید گاهی اوقات انجام شود تا سیستم گرمایشی خانه به درستی کار کند. علت این که گاهی برخی از شوفاژ های خانه یا محل کر گرم و برخی سر هستند همین حبس شدن هوا در بین مسیر است که براحتی می توانید با هواگیری آن هوا را از سیستم خارج کنید .

در این مقاله سعی ما بر آن بوده است که موضوعات مرتبط باهواگیری شوفاژ را جمع آوری کنیم، اگر شما نیاز به تماس با تعمیرکار شوفاژ ، تعمیر شوفاژ در محل و یا اعزام تعمیرکار شوفاژ به محل زندگی خودتان ، دارید، پس با بدادم برس تماس بگیرید.

اگر شوفاژ تان به خوبی کار نمی کند و مشکل دارد برای تعمیر شوفاژ با صفحه خدمات تعمیر شوفاژ بدادم برس سر بزنید.

علامت اصلی وجود هوا در شوفاژ

با شروع فصول سرد سال، ممکن است پس از روشن کردن پکیج، متوجه شوید که شوفاژها به صورت یکنواخت گرم نمی‌شوند و قسمت بالای شوفاژ گرم اما قسمت پایین سرد باشد یا برعکس. دلیل بروز این مشکل علامت اصلی وجود هوا در لوله‌های رادیاتور شوفاژ است که از جریان آب گرم جلوگیری می‌کند. برای برطرف کردن این مشکل با انجام هواگیری شوفاژ باید مسیر آب گرم را از هوا خالی کنید تا آب گرم به تمام لوله‌های شوفاژ برسد.

 

دلیل هوا گرفتن شوفاژ را می دانید؟

اکثر تعمیرکاران شوفاژ معتقد هستند که راه‌های زیادی برای ورود هوا به داخل رادیوتورها وجود دارد. گاهی اوقات هوا از راه سیستم گرمایش مرکزی به داخل رادیاتورها وارد می‌شود. در بعضی مواقع نیز ممکن است رادیاتور سوراخ شده و هوا وارد آن شده باشد.‌ خالی شدن آب سیستم مرکزی و زنگ زدگی و انباشته شدن رسوب در لوله‌ها از دیگر دلایل هوا گرفتن شوفاژ است.‌ گاهی اوقات نیز هوا به وسیله مخزن آب رسانی که موظف است آب را به سیستم گرمایش مرکزی وارد کند، وارد رادیاتورها می‌شود.

به دلیل سبک بودن هوا معمولا رادیاتورهای طبقه‌های بالای ساختمان بیشتر از طبقات پایین دچار این مشکل می‌شود. برای پیدا کردن دلیل اصلی هوا گرفتن شوفاژ حتما از ساکنین طبقات دیگر ساختمان نیز پرس و جو کنید که با این مشکل مواجه هستند یا نه. اگر پاسخ آن‌ها مثبت بود،

منشا اصلی مشکل هوا گرفتن رادیاتور، خراب شدن یکی از قطعات سیستم مرکزی می‌باشد و هر چه سریعتر باید توسط یک تکنسین ماهر تعمیر شود. در غیر اینصورت مشکلات و هزینه‌های بیشتری به بار می‌آید. اگر طبقات دیگر مشکلی نداشتند ایراد از رادیاتورهای شماست.

 

چگونه شوفاژ را هواگیری کنیم؟

اولین اقدام برای هواگیری شوفاژ ، خاموش کردن دستگاه گرمایش مرکزی در سیستم‌های مدار بسته و خاموش کردن پمپ سیرکولاسیون در سیستم‌های مدار باز می‌‌باشد. زیرا اگر بدون خاموش کردن پکیج شروع به هواگیری کنید، هوای بیشتری وارد رادیاتورها خواهد شد. اقدام بعدی قرار دادن شیرهای ورودی و خروجی رادیاتور در حالت باز است. سپس با پیچ گوشتی مخصوص هواگیری یا انبردست، شیر هواگیری را در قسمت بالای رادیاتور قرار گرفته، باز کنید.

این شیر را به اندازه‌ای باز کنید که هوا از آن خارج شود و آب با فشار به اطراف نپاشد. در زیر شیر هواگیری دستمال یا ظرفی قرار دهید تا آب داخل آن بریزد. برای هواگیری کامل، لازم است که بعد از خروج هوا، مقداری آب نیز از لوله‌ها خارج شود. پس از اینکه مطمئن شدید هوا به طور کامل از رادیاتور خارج شد، پیچ را در جهت عقربه‌های ساعت محکم ببندید. پس از اتمام هواگیری شوفاژ، فشار پکیج را تنظیم کنید.

 

چگونه هواگیری شوفاژ را انجام دهیم

 

هواگیری نکردن شوفاژ چه مشکلاتی به وجود می‌آورد؟

تعمیرکاران حرفه ای شوفاژ بر این باور هستند که هواگیری شوفاژ را باید به صورت دوره ای انجام دهید. اگر به مدت طولانی به بررسی علت هواگرفتن شوفاژ نپردازید و هواگیری انجام ندهید، هوا داخل لوله‌های رادیاتور انباشته شده و کارایی رادیاتورها به طور قابل ملاحظه‌ ای کاش می‌ یابد و حتی در صورت انجام هواگیری شوفاژ نیز دیگر مثل قبل توانایی گرم کردن محیط را نخواهد داشت.

مهمترین مشکلی که وجود هوا در رادیاتورها به وجود می‌آورد، درست گرم نشدن رادیاتورها و در نتیجه گرم نشدن هوای خانه است. وجود هوا مانع از عملکرد صحیح سرکولاتورها می‌شود و انتقال گرما در سیستم گرمایشی به خوبی انجام نخواهد شد.

ایجاد سر و صدا در اتصالات و لوله‌ های شوفاژ یکی دیگر از مشکلاتی است که هوا گیری نکردن شوفاژ به وجود می آورد. اختلال در عملکرد پمپ و انسداد کامل سرعت جریان آب به داخل لوله‌ ها و خوردگی قطعات فلزی سیستم در اثر برخورد با اکسیژن هوا  مشکلات دیگریست که در صورت عدم توجه به هواگیری شوفاژ، به وجود خواهد آمد.

 

دلیل گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری چیست؟

اگر پس از هواگیری شوفاژ همچنان با مشکل گرم نشدن آن مواجه بودید باید دلیل را در بخش‌های دیگر سیستم گرمایشی جستجو کنید. دلایل دیگر گرم نشدن شوفاژ عبارتند از: رسوب گرفتن مبدل، کاهش فشار گاز، خراب شدن سنسور حرارتی، وجود مشکل در طراحی لوله ها، وجود مشکل در بخش ورودی گاز و غیره. با بررسی هر کدام از این دلایل توسط یک تعمیرکار ماهر و با تجربه، مشکل گرم نکردن شوفاژ حل خواهد شد.

این مطلب چقدر برایتان مفید بود ؟ به آن امتیاز دهید.
[تعداد: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *