مقالات, مقالات موتورخانه

تعمیر موتورخانه | نگهداری موتورخانه

تعمیر موتورخانه

تعمیر موتورخانه و نگهداری موتورخانه را به ما بسپارید. خدمات با کیفیت، تضمینی و اجرت مناسب

۲۶۷۰۵۳۸۹                ۲۶۷۰۵۳۴۹

تعمیر و نگهداری موتورخانه با بدادم برس

تعمیر و نگهداری موتورخانه از خدمات ما در مجموعه بدادم برس است که در سراسر تهران ارائه می شود. نگهداری موتورخانه از جمله خدمات نگهداری تاسیسات است که با بهترین نرخ به مشتریان ارائه می شود. از آن جا که موتورخانه بخش اصلی یک ساختمان است، در صورتی که دچار مشکل شود، لازم است برای تعمیر موتورخانه از یک متخصص کمک بگیرید.

نگهداری موتورخانه که به صورت ماهانه انجام می شود، این سیستم مهم تامین گرمای ساختمان را از هر نوع مشکل جذدی حفظ می کند و باعث می شود

اگر به تعمیر موتورخانه و نگهداری موتورخانه شوفاژ نیاز دارید با ما تماس بگیرید. در این مطلب علاوه بر آشنایی با این مقاله دانش فنی شما را در زمینه تعمیر موتورخانه شوفاژ افزایش می دهد. در نتیجه می توانید به موقع و به درستی، موتورخانه تان را عیب یابی کرده و از تعمیرکار تاسیسات موتورخانه برای رفع آن کمک بگیرید.

 به جرات می توان گفت که هیچ بخشی از تاسیسات ساختمان به اندازه موتورخانه نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد.

تعمیر و نگهداری موتورخانه و تاسیسات آن باعث می شود که هزینه تعمیرات موتورخانه به شدت کاهش یابد. در تعمیر و نگهداری موتورخانه چک لیست هایی تهیه می شود که مطابق با آن چک لیست، تمام اجزای موتورخانه مدنظر قرار می گیرد تا به صورت دوره ای بازدید شود.

وقتی بازدید دوره ای از تجهیزات و تاسیسات موتورخانه صورت پذیرد، در نتیجه قبل از وقوع خرابی ها و مشکلات ناشی از آن اقدام به رفع عیوب می نماییم. در این صورت هزینه های سنگین تعمیر موتورخانه به طرز قابل توجهی کاهش می یابد و در مواقعی نیز از بین می رود.

به همین دلیل است که می گوییم تعمیر و نگهداری موتورخانه و تاسیسات جانبی آن بسیار حائز اهمیت است.

 

تعمیر و نگهداری موتورخانه شوفاژ شامل چه مواردی می شود ؟

هر موتورخانه گرمایشی یا سرمایشی، بعد از نصب، راه اندازی و استقرار، نیاز به تعمیر و نگهداری دارد. تعمیر و نگهداری موتورخانه از چک کردن فشار و دمای اجزای موتورخانه گرفته تا تعویض و تعمیر یک بویلر را شامل می‌شود. برای موتورخانه‌هایی با ظرفیت بالاتر که معمولا برای مجموعه‌های مختلف مسکونی، تجاری، اداری، تفریحی و صنعتی استفاده می‌شود.

معمولا برای تعمیر و نگهداری موتورخانه فرد آشنا به امور تاسیساتی به صورت مقیم همیشه در محل حاضر است تا در صورت وقوع هر نوع مشکل، بتواند آن را مدیریت کند. در مورد موتورخانه‌های کوچک منازل، معمولا تعمیر و نگهداری با جزئیات کمتری همراه است و معمولا تکنسین تاسیساتی یا تعمیر کار، برای تعمیر یا تعویض یک قطعه در محل حضور پیدا می کند.

به منظور نگهداری موتورخانه و تعمیر موتورخانه شوفاژ باید کارهای مختلفی انجام دهیم که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بررسی پمپ های رفت و برگشت موتورخانه
 • بررسی کویل منبع کویلی
 • بررسی فیلتر پمپ ها و روغنکاری پمپ ها
 • بررسی ضخامت پره های دیگ
 • بررسی ترموستات حداری و متفرق لوله ها و دیگ
 • بررسی رفت و برگشت منبع انبساط و شناور منبع
 • بررسی مشعل و نشتی گاز یا آب در موتورخانه
 • بررسی خام سوزی یا ریست مشعل

 

از آنجا که تامین گرمای مورد نیاز ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است می توان نتیجه گرفت که تعمیر نگهداری موتورخانه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. موتورخانه ها با توجه به ظرفیت گرمایی بالا، تامین آب گرم مصرفی در حجم زیاد و همچنین ایمنی بالاتر به علت محل قرار گیری در خارج از محیط زندگی در ساختمان مورد توجه قرار می گیرند.

در این مطلب تلاش ما بر این است تا اطلاعات جامعی در مورد تعمیر موتورخانه شوفاژ برای مخاطبان عزیز ارائه دهیم.

دیگ آب گرم یا بخار، یکی از اجزای اصلی موتورخانه ساختمان است. دیگ های آب گرم در سیستم حرارت مركزی در داخل یك سیكل فعالیت می كنند و با وارد شدن آب در این سیكل ، توسط مشعل و گرمای آن، آب گرم شده و سپس از دیگ خارج می گردد و توسط لوله هایی به جاهای مختلفی از ساختمان می رود.

این اتاق معمولا به دستگاه های مکانیکی و کنترل کننده های الکتریکی ، اختصاص داده می شود. معمولا محل قرار گیری موتورخانه ها در زیرزمین ساختمان است و در محل ها و ساختمان های بزرگ تر معمولا این فضا در خارج از ساختمان قرار دارد و آن هم به دلیل سنگینی تاسیسات و سر و صدای زیادی است که تولید می کنند.

 

دوره تعمیر و نگهداری موتورخانه

دوره تعمیر و نگهداری موتورخانه معمولا هر ماه دوبار تعیین می شود. چرا که بعضی از تجهیزات و تاسیسات موتورخانه نیاز به یازدید های ۱۵ روزه دارند و بعضی از تاسیسات و تجهیزات دیگر نیاز به بازدید های ماهانه دارند. لذا دوره تعمیر و نگهداری موتورخانه معمولا هر ۱۵ روز یکبار تعیین می گردد.

لازم به ذکر است که امکان دارد چند هفته اول که تیم فنی عهده دار تعمیر و نگهداری موتورخانه و تاسیسات جانبی آن شده ند، نیاز به بازدید هفته ای باشد. اما میانگین دوره تعمیر و نگهداری موتورخانه هر ۱۵ روز یکبار در نظر گرفته می شود.

 

هزینه نگهداری موتورخانه شوفاژ

هزینه نگهداری موتورخانه بستگی به چند عامل دارد. این متغیر ها بسیار در هزینه نگهداری موتورخانه تاثیر گذار هستند. برخی موارد موثر در هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه عبارتند از :

 • بزرگی و حجم موتورخانه
 • تعداد تاسیسات و تجهیزات نصب شده در موتورخانه
 • تعداد واحد های ساختمان
 • عمر نصب تجهیزات موتورخانه که وجه مهم موتورخانه است. هر چه عمر آن بیشتر باشد به تناوب آن هزینه تعمیرو نگهداری هم بالاتر می رود. زیرا به بازدید دوره ای بیشتر از معمول نیاز دارد.

با توجه به توضیحات فوق  مشخص می شود که هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه به متغیرهای متعددی ارتباط دارد. اما به طورکلی مجموعه بدادم برس برای جلب رضایت مشتری و نیز رقابت در بازار کار تاسیسات،

هزینه تعمیر و نگهداری موتورخاته را از ماهانه ۴۵۰ هزار تومان تعیین می نماید.

 

چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه شوفاژ

چک لیت تعمیر و نگهداری موتورخانه مهم ترین سند موجود در موتورخانه است. چگ لیست نگهداری موتورخانه باعث می شود که کنترل، چک و بازرسی هیچکدام از اقلام و تجهیزات تاسیسات موتورخانه از قلم نیفتد و فراموش نگردد. بدون چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه نمی توان تمام تاسیسات موتورخانه را کنترل نمود.

توضیح این نکته ضروری است که چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه باید در بر گیرنده تمام قطعات و تجهیزات موتورخانه باشد. ضمن اینکه این چک لیست باید زمان بازدید هر کدام را در یک ستون جداگانه نشان دهد. یک ستون از چک لیست نگهداری موتورخانه باید باشد تا وضعیت آن تاسیسات را مشخص نماید. آخرین ستون در این چک لیست، مربوط به کارهای انجام شده روی آن قطعاتیا دستکاها است که باید در چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه درج شود.

با این توضیحات مشخص می شود که چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه باید قبل از انجام هر گونه اقداماتی برای تعمیر موتورخانه یا نگهداری آن تهیه شود. این چک لیست در مدخل ورودی موتورخانه نصب می شود. هربار که نیروی متخصص برای بازدید به موتورخانه برود، مشاهدات خود و اقداماتش را در خصوص تعمیر و نگهداری موتورخانه ثبت می کند

 

تعریف موتورخانه

جهت تعمیر و نگهداری موتورخانه لازم است اطلاعاتی راجع به موتورخانه داشته باشید. موتورخانه (Mechanical room) فضایی بخصوص در یک ساختمان است که به دستگاه های مکانیکی و کنترل کننده های الکتریکی، اختصاص داده می شود و این فضا وظیفه تامین گرمایش آن ساختمان را به عهده دارد. به بیان دیگر، موتورخانه بخشی از ساختمان است که به عنوان قلب سیستم تاسیساتی خانه شناخته می شود. موتورخانه ها بنابر کاربری ساختمان و سیستم های تاسیسات آن در اندازه های مختلفی و قدرت گرمایشی متفاوت ساخته می شوند.

طراحی این فضا به علت تجهیزات و وسایلی که در آن قرار می گیرد بسیار مهم است و باید نکاتی را در طراحی آن مورد توجه قرار داد. این فضا به عنوان کنترل کننده سیستم ها گرمایشی و سرمایشی و وسایل و تجهیزات الکتریکی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

در ساختمان هایی که از سیستم های حرارت و سرمایش مرکزی استفاده می کنند ابعاد موتورخانه بزرگتر می باشد. در این نوع از ساختمان ها تمامی تجهیزات تاسیساتی سیستم به یک فضا انتقال داده می شود که همین کار کنترل و تعمیر آن ها را آسان تر می کند.

برای سیستم های تولید بخار (در نیروگاه ها ، بیمارستان ها ، هتل ها و ..) نیز موتورخانه تعبیه می شود که به آن موتورخانه بخار گفته می شود.

 

نگهداری موتورخانه

اجزای تشکیل دهنده موتورخانه

در ارتباط تعمیر موتورخانه و نگهداری آن لازم است از اجرای موتورخانه نیز اطلاع داشته باشید. معمولا هدف تجهیزاتی که در موتورخانه هستند ، تهویه مطبوع و گرمایش ساختمان است. در سیستم های تهویه مطبوع و گرمایش ، روش های متتعددی به کار گرفته می شود و بنا بر هر کدام از این روش ها تجهیزات متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه به تعدادی از اجزای تشکیل دهنده موتورخانه اشاره شده است.

 • دیگ بخار
 • دیگ آب گرم
 • منبع کویل دار
 • مبدل حرارتی
 • لوله
 • {{اتصالات}}
 • شیرآلات
 • {{منبع دو جداره}}
 • پمپ
 • چیلر جذبی
 • چیلر تراکمی
 • سختی گیر
 • طراحی موتورخانه

در موتور خانه ها اجزای زیادی از قبیل وسایل تولید حرارت مثل دیگ، چیلر، مشعل و لوله ها انتقال وجود دارند که در اینجا به معرفی برخی از آن ها می پردازیم. یک تعمیرکار موتورخانه با آشنایی کامل که در این زمینه دارد، برای تعمیر موتورخانه اقدام می کند.

 

چيدمان و مشخصات تجهيزات در موتورخانه

 در ادامه با چیدمان و مشخصات عمومی تجهیزات موتورخانه به منظور نگهداری و تعمیر موتورخانه به بهترین شکل آشنا می شویم.

 • نحوه استقرار ديگ و ساير ملحقات آن در موتورخانه، در صورتي كه شامل چند ديگ باشد، به گونه ای باشد که قسمت جلوي آن ها در يك خط قرار گیرد و اختلاف طول آن ها بايستی در انتها باشد.
 • درصورتي كه مدل ديگ موتورخانه، تعداد پره ها و يا ظرفيت حرارتي در ديگ هاي چدني در جایی مناسب كاملاً مشخص شده باشد، نيازي به نوشتن ابعاد نيست. اما در مورد ديگ هاي فولادي بایستی حتماً نسبت به نوشتن دقیق ابعاد اقدام کرد.
 • توجه شود که فاصله بين دو ديگ نبايد از ۱ متر كمتر باشد. همچنين نیاز است که حداقل ۱ متر جلوی دیگ، جهت انجام تعميرات فضا وجود داشته باشد.
 • بین سقف ديگ تا سقف موتورخانه بایستی فاصله ای ایمن وجود داشته باشد و نبايد كمتر از ۱ متر باشد.
 • هنگامي كه بيش از يك ديگ آبگرم در موتورخانه مورد استفاده قرار می گیرد، برای متعادل سازی فشار داخل ديگ ها با يكديگر، بايد اتصال بین ديگ ها به شکل مستقیم از طريق لوله اي از بالا انجام شود، به صورتي كه لوله هر انشعاب با سطح آب داخل ديگ ها در تماس مستقيم تماس باشد. قطر اين لوله كه به آن لوله متعادل كننده آب گفته مي شود، بر اساس جداول مندرج در استاندارد ملي ۱۶۰۰۰ به دست مي آيد.
 • در صورتی که در موتورخانه از چند ديگ استفاده می شود، بهتر است برای هر دیگ، از دودكش هاي جداگانه ای استفاده شود. در صورت استفاده از دودكش مشترك پیشنهاد مي شود که از الگوي مندرج در استاندارد ملی براي طراحي دودكش مشترك استفاده كرد.
 • قرارگیری ساير تجهيزات موتورخانه در مقابل و يا پشت ديگ ها بايد به گونه اي باشد كه عمليات تعمير و تعويض به راحتي انجام گیرد.
 • تنظيم شعله حتماً بايد به صورتی انجام شود كه شعله به انتهاي دیگ برخورد نکند.

 

مراحل تعمیر موتورخانه شوفاژ

برای تعمیر موتورخانه مراحلی باید طی شود که این مراحل به ترتیب مشخص شده اند.

 1. کلید برق مشعل را در تابلوى برق موتورخانه، به حالت قطع در می آوریم.
 2. رله مشعل را از روى  پایه رله جدا کرده و سپس سیم هاى فاز و نول را، با رعایت نکات ایمنى، از پایه رله باز می کنیم. همچنین براى ایمنى بیشتر، توصیه می شود که سر سیم هاى فاز و نول را به طور موقت با چسب برق بپوشانیم.
 3. شیر فلکه خط گازوئیل را بسته و شیلنگ هاى گازوئیل را به وسیله آچار تخت یا آچار فرانسه از مشعل جدا می کنیم.
 4. پیچ هایى که مشعل را به دیگ متصل کرده است باز می کنیم. سپس مشعل را از دیگ جدا کرده و در محل مناسبى قرار می دهیم.
 5. لوله هاى رابط دودکش دیگ را از دیگ و دودکش عمودى جدا می کنیم. در قدم بعد، آن ها را به محل مناسبى برده و تمیز می کنیم (به این منظور، حتما از ماسک استفاده نماییم).
 6. دریچه هاى بالایی و پایینی دیگ را در قسمت جلو و دریچه پشت دیگ را از بدنه دیگ باز می کنیم.
 7. با یک برس دستى یا جارو داخل محفظه احتراق دیگ را تمیز کرده و مواد زاید را به بیرون انتقال می دهیم.
 8. با یک برس سیمى مخصوص فضاى بالاى پره هاى دیگ را از طریق دریچه بالایى تمیز می کنیم.
 9. با استفاده از شیلنگ آب، قسمت هاى مختلف دیگ را به طور کامل شست و شو و تمیز می کنیم.
 10. براى تمیز کردن دودکش عمودى، قسمت پایین آن را به طور موقت از داخل موتورخانه مسدود می کنیم.
 11. مقدارى ماسه را (بسته به قطر دودکش عمودى) درون گونى می ریزیم. بعداز آن، در گونی را به وسیله طنابى محکم می بندیم. برروى پشت بام کلاهک دودکش را برمی داریم وگونی رابه آهستگی درون دودکش عمودى به طرف پایین و بالا حرکت می دهیم تا دوده هاى جداره دودکش را بتراشد و دودکش را کاملاً تمیز کند(از استحکام گونى و طناب، قبل از تمیز کردن دودکش، مطمئن شوید). پس از اتمام کار، کلاهک دودکش را، در محل خود قرار می دهیم.
 12. در داخل موتورخانه، قسمت پایین دودکش را،که به طور موقت بسته شده بود، باز کرده و دوده هاى آن را نیز تخلیه و تمیز می کنیم.
 13. هم دریچه هاى بالایی و پایینی دیگ موتورخانه را در قسمت جلویی آن، و هم دریچه پشت دیگ را با استفاده از نخ نسوز و خمیر نسوز در محل خود قرار داده و پیچ هاى آن را پس از روغن کارى سفت می کنیم
 14. لوله هاى دودکش افقى موتورخانه شوفاژ را، بین دیگ و دودکش عمودى، بار دیگر نصب می کنیم.
 15. مشعل موتورخانه  را  مجددا بر روى دیگ نصب کرده و اتصالات الکتریکى و گازوئیل آن را نیز می بندیم.
 16. محل موتورخانه و روى دیگ را به طورکامل شسته و تمیز می کنیم.
 17. در حین سرویس دیگ و دودکش، استفاده از لباس کار و ماسک الزامى است. همچنین محل موتورخانه باید داراى تهویه مناسبى باشد. درضمن لازم است، سرویس کارانى که به طور مرتب کار سرویس دیگ و مشعل را به عهده دارند، روزانه مقدارى شیر بنوشند.

 

تعمیر و نگهداری موتورخانه تهران یکی دیگر از خدمات مجموعه بدادم برس است که برای همه هموطنان در سراسر تهران ارائه می شود. ارائه خدمات ۲۴ ساعته به همراه گارانتی خدمات و اجرت کم 

۲۶۷۰۵۳۸۹              ۲۶۷۰۵۳۴۹

این مطلب چقدر برایتان مفید بود ؟ به آن امتیاز دهید.
[Total: 39 Average: 4.9]

13 دیدگاه در “تعمیر موتورخانه | نگهداری موتورخانه

 1. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 2. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 3. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 4. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 5. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 6. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 7. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 8. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 9. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 10. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 11. ملکی نیا گفت:

  مطالب مفیدی بود راجع به موتورخونه . ممنون

 12. محمد گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  میشه لطف کنین بگین قیمت تعمیر موتورخونه تقریبا چقدر میشه؟

  1. نسا خدادادی گفت:

   درود بر شما
   با توجه به میزان کاری که باید انجام بشه قیمت تعمیر موتورخونه متفاوت است. کارشناسان ما بعد از مراجعه حضوری به محل قیمت تعمیر را به شما اعلام خواهند کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *