مقالات, مقالات مشعل

تعمیر مشعل گازی اتمسفریک

تعمیر مشعل گازی اتمسفریک

تعمیر مشعل گازی اتمسفریک با گارانتی خدمات و اجرت کم توسط تعمیرکاران مجرب و متخصص به مشتریان عزیز ارائه می‌گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر  از خدمات مجموعه بدادم برس، با ما تماس بگیرید.

۲۶۷۰۵۳۴۹

۲۶۷۰۵۳۸۹

آشنایی با تعمیر مشعل اتمسفریک

درست است که تعمیر مشعل گازی اتمسفریک بدلیل به روز شدن مشعل ها در مدل ها و برندهای جدید کم تر مورد نظر است ولی این مشعل ها هنوز بطور گسترده در کشور مورد استفاده می باشد.

در نتیجه در این مقاله به تشریح عملکرد این مشعل و راهنمای تعمیر آن می پردازیم.

تعمیر مشعل گازی اتمسفریک یکی از مهم‌ترین تعمیرات در یک موتورخانه (سیستم حرارتی مرکزی) می‌باشد. چرا که طراحی و وجود یک سیستم‌های حرارتی و برودتی، از الزامات یک ساختمان می‌باشد که مشعل قلب تپنده آن است. زیرا انرژی مورد نیاز برای گرمایش ساختمان در ابتدا توسط مشعل تولید و کنترل می‌گردد، لذا به هر اندازه که کنترل، بازرسی و تعمیرات مشعل دقیق‌تر باشد میزان مصرف انرژی و امنیت سیستم نیز به نسبت افزایش خواهد یافت.

باتوجه به اهمیت نصب، را‌ه‌اندازی، نگهداری، عیب‌یابی و تعمیر انواع مشعل‌ها  برآن شدیم که تعمیرکاران و کارشناسان عزیز را با این مباحث بصورت دقیق‌تر آشنا کنیم.

این مشعل ها موتور و فن ندارند. به عبارت دیگر در مشعل گازی اتمسفریک دمنده‌ هوا وجود ندارد و گاز در داخل کوره‌ دیگ در فشار اتمسفری می سوزد (مانند اجاق گاز) به همین علت به آنها مشعل های اتمسفریک می گویند. هوای مورد استفاده در این نوع مشعل ها در دو مرحله (هوای اولیه و ثانویه) با گاز ترکیب می شود و به همین دلیل، وضعیت دودکش در محل نصب مشعل اتمسفریک از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. در صورت عدم تناسب دودکش و کافی نبودن هوای ثانویه، علاوه بر اتلاف انرژی آثار زیان بخشی نیز بر محیط زیست وارد می شود.

 

مطالب مفید مقاله تعمیر مشعل ما را از دست ندهید.

 

مکانیزم مشعل های اتمسفریک

بطور خلاصه مکانیزم کار مشعل اتمسفریک بدین گونه است که سرعت خروج گاز از نازل موجب ایجاد خلاء نسبی در مجاورت لوله شده و در نتیجه هوای اطراف به داخل لوله (ونتوری) مکیده می شود. این لوله وظیفه هدایت گاز و هوا به سر مشعل و تلخیط هر چه بهتر آنها را به عهده دارد این مخلوط در سر مشعل پس از اختلاط با هوای ثانویه که در اثر مکش دودکش به داخل دیگ کشیده شده، سوختی کامل و آماده احترق را بدست می دهد. عمل احتراق توسط مکش شمعک (پیلوت) صورت می گیرد.

شمعک دارای شعله ای بسیار کوچک است که خود به وسیله جرقه زدن روشن می شود. پس از روشن شدن شعله شمعک باید حرارت آن به اندازه ای باشد که با برخورد به ترموکوپل، ولتاژ لازم را برای باز نگه داشتن شیر ترموالکتریک که دارای دو مجرا برای شمعک و دیگری برای شعله اصلی مشعل می باشد، تولید نماید و در غیر این صورت مشعل روشن نخواهد شد.

بدین لحاظ، اندازه شعله شمعک و طرز قرار گرفتن آن نسبت به ترموکوپل و سر مشعل، در کیفیت کار مشعل از اهمیت زیادی برخوردار است. جهت عملکرد هر چه بیشتر و ایمن تر مشعل های اتمسفریک از وسایلی هم چون کنترل های الکتریکی، شمعک کمکی، ترموستات حد و غیره استفاده می گردد.

توضیح این نکته ضروری‌ است که به همان اندازه که کار با مشعل‌های گازی اتمسفریک ساده‌تر از سایر انواع مشعل ها می باشد، تعمیر مشعل گازی اتمسفریک نیز ساده‌تر از سایر مشعل‌ها است.

این مشعل  عمدتا به دو دسته تقسیم می شوند:

 1.  مشعل های اتمسفریک فشار ضعیف
 2. مشعل های اتمسفریک فشار قوی

حداکثر فشار پشت نازل مشعل های اتمسفریک فشار ضعیف حدود ۵۰ میلی بار است که به مشعل های (تجاری) مرسوم اند. حداکثر فشار پشت نازل مشعل های اتمسفریک فشار قوی بیش از ۷۰ میلی بار است و به آن ها مشعل های اتمسفریک (صنعتی) نیز گفته می شود.

مشخصات مشعل های اتمسفریک

 • بی صدا
 • عمر طولانی و بدون نیاز به سرویس های متعدد
 • مصرف برق فوق العاده کم (حداکثر ۱۰ وات)

تعمیر مشعل گازی اتمسفریک

اجزای مشعل گازی اتمسفریک

هر مشعل گازی اتمسفریک از قسمت های اصلی زیر تشکیل شده است:

۱-  شیر برقی

به وسیله شیر برقی جریان گاز به داخل کوره‌ دیگ، برقرار و یا قطع می گردد.

۲- جرقه زدن خودکار

جرقه زدن خودکار عمل جرقه زدن برای روشن شدن (پیلوت) را انجام می دهد و شامل ترانس جرقه و الکترودهای مربوط به آن است.

۳- شمعک

در تمام زمانی که مشعل مورد استفاده قرار می گیرد، شمعک روشن می ماند.

۴- لوله های هدایت کننده ی گاز

مخلوط گاز و هوا از طریق این لوله ها وارد دیگ می شود.

۵- انژکتور

به وسیله ی آن گاز در دهانه ی لوله‌ی هدایت کننده رها می شود.

۶- ترموکوپل

در شعله های گازی اتمسفریک، ترموکوپل (که لبه آن در کنار شعله ی شمعک قرار داده می شود) وظیفه‌ی حفاظت و ایمنی را به عهده دارد. نظیر ترموکوپل های اجاق گاز.

۷- توزیع کننده ی گاز

گاز پس از عبور از شیر برقی وارد توزیع کننده می شود، به وسیله ی آن به انژکتورها هدایت می شود.

۸- شستی روشن کننده

با فشار دادن این شستی عمل جرقه زدن صورت گرفته و پس از آن شمعک روشن می شود.

۹- شستی خاموش کننده

با فشار دادن این شستی مشعل خاموش می گردد.

۱۰- بدنه ی مشعل

پوشش فلزی رنگ شده ای است که بر روی قطعات مونتاژ شده مشعل نصب می گردد.

 

تعمیر مشعل گازی اتمسفریک

 

توصیه‌ مهم ما بعنوان یک مرکز تخصصی در حوزه‌ی سرویس، تعمیر و نگهداری تاسیسات منزل به شما مصرف کننده‌ی عزیز این است که جهت تعمیر مشعل گازی اتمسفریک حتما از یک سرویسکار ماهر کمک بگیرید. چرا که علیرغم سادگی تعمیرات آن، تنظیم میزان سوخت، هوا و ترکیب دقیق آنها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

طرز کار مشعل اتمسفریک

هرگاه درجه ی حرارت آب داخل دیگ از درجه ی حرارت تنظیم شده بر روی آکوستات آن پایین برود و شمعک هم روشن باشد، شیر برقی باز می شود، با باز شدن شیر برقی گاز از طریق انژکتورها در دهانه ی لوله های هدایت کننده رها شده، پس از مخلوط شدن با هوا (هوای اولیه) به وسیله‌ی همین لوله ها وارد دیگ می شود داخل کوره‌ی دیگ این مخلوط (گاز و هوا) به وسیله‌ی شمعک روشن کننده با هوای داخل کوره و هوای ثانویه میسوزد.

محصولات احتراق پس از تبادل حرارت با جداره های دیگ در اثر مکش دودکش به خارج هدایت می گردد. در نتیجه فشار داخل کوره ی دیگ از فشار هوای محل کم تر شده، هوای موتورخانه به طور طبیعی وارد کوره ای دیگ می شود و عمل سوختن هدایت می گردد. زمانی که درجه ی حرارت آب داخل دیگ به درجه ی حرارت تنظیم شده بر روی اکوستات رسید فاز شیر برقی پس از قطع شدن، بسته می شود و مشعل نیز خاموش می گردد.

توجه: چون انشعاب گاز شمعک قبل از شیر برقی است بسته شدن شیر برقی باعث خاموش شدن شمعک می گردد.

تعمیر مشعل گازی اتمسفریک با بدادم برس

تعمیر مشعل گازی اتمسفریک یکی از مهم‌ترین تعمیرات در یک موتورخانه (سیستم حرارتی مرکزی) می‌باشد. چرا که طراحی و وجود یک سیستم‌های حرارتی و برودتی، از الزامات یک ساختمان می‌باشد که مشعل قلب تپنده آن است، زیرا انرژی مورد نیاز برای گرمایش ساختمان در ابتدا توسط مشعل تولید و کنترل می‌گردد، لذا به هر اندازه که کنترل، بازرسی و تعمیرات مشعل دقیق‌تر باشد میزان مصرف انرژی و امنیت سیستم نیز به نسبت افزایش خواهد یافت.

باتوجه به اهمیت نصب، را‌ه‌اندازی، نگهداری، عیب‌یابی و تعمیر انواع مشعل‌ها  برآن شدیم که تعمیرکاران و کارشناسان عزیز را با این مباحث بصورت دقیق‌تر آشنا کنیم.

کاربرد مشعل گازی اتمسفریک

نوع ساده ای از این مشعل ها در نانوایی، قنادیها، سوناهای خشک و… استفاده می شود. کاربرد دیگر مشعل های اتمسفریک بر روی دیگ های حرارت مرکزی ساختمان های کوچک است.

تعمیر مشعل گازی اتمسفریکتعمیر مشعل گازی اتمسفریک

تنظیم و تعمیر مشعل گازی اتمسفریک

به منظور تعمیر مشعل گازی اتمسفریک باید مواردی را رعایت کرد و تنظیمات بخصوصی را انجام داد. این تنظیمات در ادامه ذکر شده اند.

 تنظیم شیر برقی

فشار شیر برقی در کارخانه بین ۱۸ تا ۲۰ میلی بار تنظیم شده و این فشار می تواند بر حسب احتياج تعیین و تنظیم شود و افت فشار مجاز شیر برقی در حدود ۵/۲ میلیمتر ستون آب می باشد.

تنظیم شعله شمعک و مقدار گاز آن

اگر شعله ی شمعک زیاد است پیچ تنظیم PILOT . ADJ که بر روی شیر برقی قرار دارد را در جهت عقربه های ساعت بپیچانید تا میزان گاز لازم برای داشتن یک شعله ی نرم و ثابت که به طرف سر ترموکوپل کشیده می شود و به خوبی آن را می پوشاند بدست آید و برای زیاد کردن شعله ی شمعک پیچ تنظیم PILOT. ADJ را در جهت عکس عقربه های ساعت بپیچانید تا میزان گاز شمعک بیشتر شده و شعله ی مورد نیاز ایجاد شود.

تنظیم فشار گاز خروجی مشعل

در ابتدا درپوش پلاستیکی تنظیم فشار گاز را بردارید برای زیاد کردن فشار، پیچ رگلاژ REG. ADJ را که روی شیر برقی قرار دارد به آرامی در جهت عقربه های ساعت بپیچانید تا فشار مورد نظر بدست آید و برای کم کردن فشار گاز خروجی از شیر برقی شیر تنظیم REG. ADJ را در جهت عکس عقربه های ساعت به اندازه ای بپیچانید تا فشار دلخواه به دست آید.

توجه: اندازه گیری مقدار صحیح فشار ورودی و خروجی شیر برقی باید حداقل ۳۰ ثانیه بعد از رگلاژ صورت گیرد.

تنظیم شعله مشعل

قبل از هر آزمایشی باید مقدار گاز و هوای اولیه را برای داشتن یک شعله ی خوب و احتراق كامل تنظیم گردد. مقدار هوای مورد نیاز برای احتراق کامل را می توان بوسیله  تغییر فاصله شیپورک وانتوری، با انژکتور تنظیم نمود. شعله مشعل و در نتیجه مقدار قدرت مشعل را می توان تغییر داد. در حالت تغییر مقدار شعله و قدرت باید هوای لازم برای احتراق کامل را نیز با تغییر فاصله شیپورک وانتوری تنظیم نمود. شمعک باید بطور کم صدا مشعل را روشن نماید، شعله ی شمعک نباید در زمان خاموش و یا روشن بودن مشعل همراه با دود باشد.

تغییر گاز

در صورت تغییر گاز از گاز طبیعی به گاز مایع تعویض انژکتور مشعل، انژکتور شمعک و تنظیم و یا تغییر شیر برقی ضروری است.

همانطور که مشاهده می‌کنید علی رغم ظاهرساده‌ی طراحی و ساخت اینگونه از مشعل‌ها باز هم دارای اجزا و قطعات بسیار زیادی می‌باشد که در نتیجه تعمیر مشعل گازی اتمسفریک را نیازمند حضور سرویسکاری مجرب و متخصص می نماید.

تعمیر مشعل گازی اتمسفریک

راه‌اندازی مشعل اتمسفریک

به منظور راه اندازی مشعل اتمسفریک می بایست مواردی را رعایت کرد.

روشن کردن پیلوت

شیر دستی انشعاب گاز را باز نموده و آکوستات دیگ را روی درجه حرارت مناسب قرار دهید سپس دگمه گردان شیر کنترل گاز را در وضعیت پیلوت که با علامت (*) مشخص است روی نشانه ای روبه روی ورودی گاز است قرار داده و آن را به داخل فشار دهید، مجرای گاز پیلوت باز ‌می‌شود و بلافاصله جرقه‌ی الکتریکی زده می شود و شعله‌ی پیلوت که از دهانه ی مشعل قابل رویت است تشکیل می شود، با نگه‌داشتن این دکمه به مدت حداکثر ۳۰ ثانیه شعله پیلوت ثابت می شود در این مرحله ممکن است به دلیل وجود هوا در مسیر گاز پیلوت، جرقه زن قادر به روشن نمودن پیلوت نشود، و پس از حداکثر ۳۰ ثانیه به جرقه زنی خاتمه دهد. برای شروع جرقه مجدد دكمه راه اندازی جرقه را فشار دهید.

روشن کردن شعله اصلی

دکمه گردان را چرخانده تا علامت شعله (۵) روبه روی نشانه مقابل ورودی گاز قرار گیرد تا شعله ی اصلی برقرار شود.

تنظیم شعله پیلوت

شعله ی پیلوت باید آبی کم رنگ و از نوک ترموکوپل به اندازه ۱۳ تا ۱۰ میلیمتر با آن در تماس باشد. به گونه ای باشد که حداقل ۵ میلیمتر شعله در مقابل دهانه ونتوری قرار گیرد. جهت تنظیم پیچ برنجی را در جهت عقربه های ساعت چرخانده، شعله کم و بر عکس شعله ی پیلوت زیاد می شود.

تنظیم شعله اصلی

برای کم و زیاد کردن شعله اصلی درپوش برنجی را برداشته، پیچ پلاستیکی سفید رنگ را در جهت عقربه های ساعت می چرخانیم تا شعله زیادتر شود و با چرخش در جهت عکس نیز شعله کم شود.

خاموش کردن موقت

کلید برق را از تابلوبرق  قطع کرده و یا می توان دکمه گردان را از شعله اصلی به محل ستاره (*) تغییر دهید. در این حالت تنها شعله پیلوت روشن باقی می ماند.

 

تعمیر مشعل گازی اتمسفریک

خاموش کردن دائم مشعل

دکمه گردان را چرخانده تا علامت (۰) روبه روی علامت حک شده روی بدنه شیر قرار گیرد آنگاه مشعل خاموش می شود.

نکاتی که قبل از نصب و راه اندازی مشعل آتمسفریک باید رعایت شود:

– دیگ و دودکش را به طور کامل از دوده تغییر نمائید.

– دودکش مجهز به کلاهک H بوده و انتهای این کلاهک از بالاترین قسمت ساختمان و یا دیوار ساختمان مجاور ۶۰ سانتیمتر بالاتر می باشد.

– لوله افقی دودکش بایستی حدالامکان کوتاه بوده و از به کار گیری زانو و پیچ و خم اضافی خودداری شود.

– معمولا برای دودکش هایی که ارتفاع آنها بیش از ۶ متر باشد سه راهی دمپر هوا نصب می شود و دریچه وزنه دار آن بالای موقعیت و قابل تنظیم باشد.

– چنانچه دودکش دیگ در قسمت پایین دیگ قرار گرفته باشد حتما لوله ای جهت تخلیه و ایمنی در قسمت بالای دیگ تعبیه و به کانال دودکش متصل شود.

– دیگ و سیستم حرارتی پر از آب باشد.

– موتورخانه مجهز به تابلوی برق باشد.

– پنجره ورودی هوای آزاد به موتور خانه باز باشد.

– انشعاب گاز وصل شده باشد.

در پایان ذکر این نکته ضروری‌ است که چنانچه تعمیر مشعل گازی اتمسفریک بطور مرتب و توسط تعمیرکاران ماهر و باتجربه انجام شود می تواند سال‌های بسیار زیادی برای شما براحتی کار کند.

 

 

 

 

این مطلب چقدر برایتان مفید بود ؟ به آن امتیاز دهید.
[Total: 17 Average: 5]

31 دیدگاه در “تعمیر مشعل گازی اتمسفریک

 1. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 4 Stars

 2. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 3. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 4. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 5. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 6. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 7. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 8. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 9. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 10. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 11. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 12. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 13. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 14. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 15. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 16. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 17. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 18. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 19. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 20. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 21. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 22. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 23. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 24. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 25. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 26. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 27. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 28. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 29. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 30. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 31. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *