مقالات

 همه چیز در مورد تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی-قسمت اول

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

 همه چیز در مورد تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

در این مقاله سعی شده است تمام مواردی که برای تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی مورد نیاز شهروندان عزیز می باشد توضیح داده شود.

این مقاله در دو قسمت تهیه و تدوین شده است.

قسمت اول

 از مهمترین مواردی که باید در هنگام نصب شیرآلات بهداشتی در نظر گرفت عبارت است از:

۱- ارتفاع نصب شیرآلات بهداشتی

متاسفانه بسیاری از نصاب ها به ارتفاع مجموعه شیرآلات بهداشتی توجه خاصی نمی کنند. غافل از اینکه ارتفاع کم باعث مشکلاتی در ستون فقرات و گردن می گردد. زیرا بلند بودن و یا کوتاه بودن محل نصب شیرها برای افرادی که مرتبا با آنها سر و کار دارند باعث می شود یا زیاد خم شوند و یا در دسترسی مشکل داشته باشند.

بهمین دلیل یکی از عمده ترین سئوالاتی که همواره پرسیده می شود ارتفاع نصب شیرآلات بهداشتی و تجهیزات حمام و توالت و…. می باشد. این موضوع تا جایی اهمیت دارد که اگر به خوبی استاندارد مورد نیاز رعایت نشود می تواند در آینده مشکلات نصب و همچنین دکوراسیون خانه را نیز به همراه داشته باشد.

آنچه که اهمیت دارد این است که در زمان لوله کشی آب استاندارد های تعبیه شیرآلات بهداشتی در نظر گرفته شده باشد. از این نظر که امروزه با طراحی صفحه هایی استاندارد برای جانمایی شیر ها کار تعبیه مکان شیر ها راحتر شده خیلی از نظر فاصله در نظر گرفته شده برای شیر های پیسوار و یا رادیاتور ها و … نگرانی نداریم.

این صفحات در اندازه های مناسب تولید می شوند و تنها کافی است که سر لوله ها با اتصالات نصب شیرها به این صفحات اتصال داده شوند تا استاندارد فواصل از نظر باز بودن و یا پهنا رعایت شود. این صفحات در اندازه های ۵۰ سانتی ، ۳۰ سانتی ، ۱۵ سانتی و ۵ سانتی طراحی می شوند که هر کدام برای نصب شیر ها در فواصل مشخص کاربرد دارند.

بطور مثلا برای نصب شیرهای پیسوار فاصله ۳۰ سانتی متری از دیواراستاندارد می باشد که با نصب زانوهای شیر های پیسوار بر روی این صفحات و نصب لوله ها به این شیرها مشکل اندازه دهانه مرتفه می شود و تنها کافی است بصورت تراز بر روی دیوار نصب شود. از صفحات ۵۰ سانتی متری برای رادیاتور ها و حوله خشک کن استفاده می شود و از صفحات ۵ سانتی متری برای شیرهای تکی.

با انتخاب این صفحات شابلونی اطمینان پیدا می کنیم که فواصل نصب شیرآلات به خوبی رعایت شده اند.

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

۲- ارتفاع نصب روشویی های شیرآلات بهداشتی

روشویی ها به دوبخش تقسیم بندی می شوند: الف- روشویی های پایه دار ب- روشویی هایی که پایه ندارند

نکته مهم در نصب روشویی خروجی لوله فاضلاب آن می باشد که باید در اتفاعی حدود ۴۰ تا ۴۵ سانتی متری در نظر گرفته شود. در این حالت به راحتی می توانیم خروجی سیفون روشویی را به فاضلاب نصب کنیم.

خروجی فاضلاب و اتصال لوله های شیر پیسوار روشویی

اگر روشویی از نوع پایده دار باشد که مشکل تقریبا حل شده است . ارتفاع این روشویی ها حدودا ۸۰ سانتی متر است . بنابراین تنها کافی است که شیرآلات را بر روی جایگاه مشخص شده نصب کنید.

البته شایان ذکر است که استاندارد نصب روشویی در ارتفاع ۸۰ سانتی متری است. بنابراین باید شیرهای پیسوار از کف حدود ۵۵ سانتی متر بالاتر نصب شده باشند. عمق روشویی ها بین ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر متغیر است و دهانه هر روشویی نیز بین ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر می باشد.

بنابرانی برای نصب روشویی های بی پایه و یا نیم پایه که جدیدا وارد بازارشده اند هم باید همین ارتفاع ۸۰ سانتی متری در نظر گرفته شود.

نکته مهم دیگری که در هنگام نصب شیرآلات بهداشتی باید مدنظر قرارداد، سوراخ کاری برای نصب روشویی به دیوار می باشید که فاصله سوراخ های در نظر گرفته شده برای نصب روشویی باید ۷۵ سانتی متر باشد.

۳- ارتفاع نصب شیرآلات توالت ایرانی

توالت های ایرانی به دلیل اینکه در پایین ترین سطح دسترسی هستند مجموعه شیرآلات آن باید در ارتفاعی نصب شوند که به راحتی توسط فرد بتوانند باز و بسته شوند. در این حالت برای ارتفاع مناسب نصب شیرهای توالت ایرانی معمولا از کف تمام شده ارتفاع بین ۲۵ تا ۳۰ سانتی متری را در نظر می گیرند.

برای این منظور در هنگام لوله کشی باید در نظر داشت که شیرآلات توالت ایرانی را در موقعیتی نصب کنید که با کف تمام شده یعنی پس از اجرای کف سازی ساختمان حدودا ۳۰ سانتی متر بالاتر باشد.

نکته مهم دیگر اینکه فاصله شیرآلات به کاسه توالت نباید آنقدر کم باشد که موجب مزاحمت برای فرد شود و نباید آنقدر زیاد باشد که دسترسی آسان آن را مختل نماید و فرد را با زحمت و دردسر مواجه کند.

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

۴- ارتفاع نصب شیرآلات توالت فرنگی

توالت های فرنگی بر خلاف توالت ایرانی به دلیل اینکه نشیمن گاهی دارند ارتفاع بالاتری را نیاز دارند. برای نصب توالت فرنگی باید ضمن اینکه فواصل عرضی و طولی با دیوارها در نظر گرفته شود ارتفاع شیر هم به اندازه ای باشد که به راحتی بتوان از آن استفاده کرد.

ارتفاع در نظر گرفته شده برای نصب شیر توالت فررنگی حدود ۵۵ سانتی متر باید باشد و معمولا محل آویز شیلنگ آن ۲۰ سا نتی متر بالاتر است.

در این نوع توالت هم فاصله مجموعه شیرآلات مانند توالت ایرانی بسیار مهم می باشد.

۵- ارتفاع شیرآلات دوش حمام

دوش حمام باید در ارتفاعی قرار بگیرد که برای افراد بلند قد به اندازه کافی بالا باشد که سرشان با آن برخورد نداشته باشد و برای افراد کوتاه قامت هم آب به شکل مناسبی بر روی سرشان ریخته شود. از این رو باید ارتفاع حداقل ۹۰ سانت تا ۱ متر را برای نصب شیر دوش در نظر گرفت تا با احتساب المک دوش حدود ۱۸۰ سانتی متر تا ۲ متر ارتفاع سر دوش تا زمین باشد.

۱٫۵- فاصله شیرآلات مخلوط وان حمام

وان یک شیر مخلوط دارد که باید حدود ارتفاع ۷۰ سانتی نصب شود و اگر به دوش مجهز باشد باید ۹۰ سانتی متر فاصله سر دوش تا شیر مخلوط در نظر گرفته شود.

۶- ارتفاع شیرآلات پیسوار سینک ظرفشویی

ارتفاع شیر آب رسانی یا شیر پیسوار در زیرظرفشویی یا سینگ به همان اندازه روشویی در نظر گرفته می شود که در حالت استاندارد ارتفاع ۵۵ سانتی متر می باشد. سینک همچنین مشابه با روشویی باید در ارتفاع ۸۰ تا ۸۵ متری نصب شده باشد تا فاصله نصب شیر سینگ هم به همین میزان باشد.

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

۷- تعویض شیرآلات اهرمی:

نسل جدید شیرآلات بهداشتی که در ساختمان ها و اماکن مسکونی و تجاری استفاده می شود، شیرآلات اهرمی است که امروزه به دلایل مختلف جایگزین خوبی برای شیرآلات قدیمی یه واشری است، این شیرآلات در دو مدل؛ الف- شیرآلات ایستاده که مورد استفاده در سینک های ظرف شویی و روشویی است وب- شیرآلات دیواری که قابلیت کاربرد در سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی را دارد تقسیم می شوند.

 برخلاف دیگرشیرآلات ساختمانی، درنوع شیرآلات اهرمی به جای مغزی از کارتریج پلاستیکی یا سرامیکی استفاده می شود، این شیرآلات خود در انواع مختلف و با تجهیزات تزئینی یا غیرتزئینی در بازار عرضه می شوند که براساس کیفیت و برند و همینطور خرید تکه ای یا سرویس کامل، قیمت های متفاوتی دارند.

۷٫۱- روش تعویض شیرآلات اهرمی

    تعویض این شیرآلات خیلی تفاوت چندانی با شیرآلات قدیمی ندارد. عموما شیرآلات اهرمی را همانگونه که در بالا توضیح داده شد به دو نوع ایستاده و دیواری تقسیم بندی می کنند که البته بنابر تعریف دیگری، شیرهای دیواری را به شیرهای روکار و شیرهای ایستاده را به شیرهای درون کار هم می توانیم طبقه بندی کنیم.

شیرهایی ایستاده یا روکار شیرهایی مانند شیراهرمی روشویی و شیراهرمی سینک ظرفشویی هستند که تنوع بسیار زیادی دارند و شیرهای توکار به شیرهای توالت فرنگی، توالت ایرانی، شیراهرمی دوش و … می تواند تقسیم شود.

الف- شیرآلات ایستاده یا روکار:

برای تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی اهرمی ایستاده به روش و ترتیب زیراقدام می کنیم:

 • ابتدا شیر زیر سینک و یا روشویی را باید قطع کنید
 • باید آب را باز کنید تا اگر آبی در لوله باقی مانده تخلیه شود
 • باید ابتدا شیلنگ های پیسوار را از روی شیرهای پیسوار بر خلاف عقربه های ساعت باز کنید
 • در زیر شیر روشویی و یا ظرفشویی یک مهره برنجی عموما اتصال داده شده است. این مهره بر روی پیچی برنجی در اغلب موارد بسته شده است و با آچار بوکس و یا آچار مخصوص شیرآلات اهرمی روکار که در بسته بندی این شیرآلات وجود دارد را باز کنید
 • نکته: آچار فرانسه و یا آچارهای مشابه قابلیت چرخش در زیر سینک و یا روشویی بسته شده را ندارند.
 • با بازکردن این مهره واشر فلزی و پلاستیکی زیر شیر رها می شود، آنها را بردارید و به آرامی با چند تکان کوچک شیر را از جای خود خارج کنید.
 • نکته: بهتر است اتصالات شیر مانند پیچ برنجی و شیلنگ ها را هم باز کنید.
تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

قبل از نصب شیرآلات اهرمی جدید باید ابتدا چند کار مهم را انجام دهید:

 • محل نصب شیر را تمیز کنید. این کار را با یک سمباده نرم و یک دستمال تمیز انجام دهید و سپس جای آن را خشک کنید.
 • فیلتر شیر پیسوار زیر روشویی و یا سینک ظرفشویی را باز کنید و اگر رسوباتی در آن وجود دارد آن را تمیز کنید. برای این کار یک ظرف آب کنار خود باید داشته باشید تا توری فیلتر را با چند حرکت در آن تمیز کنید. سپس این ظرف را جلوی شیر پیسوار بگیرید و کمی جریان آب را باز کنید تا رسوبات باقی مانده در شیر تخلیه شود.
 • اگر بر روی شیر پیسوار از قبل اثری از نوار تفلون وجود دارد آن را تمیز کنید. قاعدتا نباید باشد ولی برخی از سرویسکاران به اشتباه تفلون کار می کنند.
 • نکته: حالا باید شیر اهرمی جدید را قبل از نصب بررسی کنید. هرچند اغلب این شیرها روش نصب یکسانی دارند ولی برخی از آنها ممکن است دستورالعمل متفاوتی داشته باشند. مصلا شیر اهرمی ظرفشویی شیلنگ دار هر کارخانه روش نصب متفاوتی دارد.
 • ابتدا با فرض اینکه شیراهرمی ساده درست شده است باید پیچ برنجی کف شیر را از سمت لبه صاف آن که آچار خور نیست در کف شیر سفت کنید.
 • سپس دو شیر پیسوار را که در بسته بندی خود شیر قرار دارد را با آچار معمولا ۱۰ یا ۱۱ تخت به آرامی در کف شیر نصب کنید. در نظر داشته باشید که این شیلنگ ها از سر رزوه دار در زیر شیر اتصال داده می شوند و هر کدام یک واشر اورینگ مانند دارند که برای آب بندی مناسب است اما با توجه به اینکه خیلی زود فرسوده می شود پیشنهاد می کنیم کمی تفلون روی آن ببندید.
 • نکته: این شیلنگ ها معمولا دو سر به یک اندازه ندارند و کوتاه و بلند هستند و دلیل آن هم راحت تر بسته شدن و آچار خور راحت تر آنها است
 • یک اورینگ به ابعاد زیر شیر اهرمی در بسته بندی هست. قبل از رد کردن شیلنگ ها از سوراخ سینک و یا روشویی این اورینگ باید با رد کردن شیلنگ ها در زیر شیر قرار بگیرد.
 • شیلنگ ها را رد کنید. بهتر است در این مرحله فردی به شما کمک کند و شیر اهرمی را در جای خود ثابت نگه دارد.
 • حال باید واشر پلاستیکی زیر شیر را با رد کردن شیلنگ ها از درون آن به لبه سینک و یا روشویی بچسبانید.
 • همینطور که واشر را با دست نگه داشته اید با دست دیگر واشر فلزی که بر روی پیچ فلزی قرار می گیرد را با قرار دادن شیلنگ ها در دو سمت آن در جای خود قرار داده و با دست تا جای ممکن آن را سفت کنید.
 • نکته: بررسی کنید که شیر در جای درست خود قرار گرفته باشد
 • حالا با آچار مخصوص خود شیر و یا یک آچار بوکس مخصوص مهره را برنجی پشت واشر فلزی را سفت کنید تا شیر محکم در جای خود قرار بگیرد. در زمان محکم کردن مهره همین که مهره کمی سفت شد کافی است. فشار زیاد باعث خواهد شد تا رزوه های پیچ فلزی هرز شود.
 • شیلنگی که به سمت راست شیر اهرمی اتصال داده بودید را به شیر آب سرد و شیلنگ سمت چپ را به شیر آب گرم اتصال دهید. توجه داشته باشید که نیازی به تفلون ندارید.
 • شیرهای پیسوار را باز کنید و از عدم نشتی و خروج مناسب آب اطمینان یابید.
 • نکته: در صورت خروج بد آب و یا داشتن نشتی باید این مراحل را دوباره تکرار کنید.

در اتصال شیلنگ ها به شیرهای پیسوار ذکر دو نکته بسیار ضروری ست

 • نکته۱: در صورتیکه شیلنگ برای رسیدن به زیر شیر اهرمی کوتاه بود از شیلنگ های پیسوار تبدیلی بدون نیاز به تفلون استفاده کنید.
 • نکته۲: اگر شیراهرمی ایستاده شما از نوع خاص و یا شیلنگ دار باشد، بهتر است مطالب نحوه نصب شیراهرمی روشویی و نحوه نصب شیراهرمی شیلنگ دار سینک ظرفشویی را مطالعه فرمایید.
تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

ب- شیرآلات دیواری یا توکار:

برای تعویض شیرآلات اهرمی دیواری به روش و ترتیب زیر اقدام می کنیم:

شیرآلات دیواری بر روی دو اتصال به نام اتصال لنگی نصب می شود که از یک طرف دارای اندازه یک دوم و از سمت دیگر دارای اندازه سه چهارم هستند. این اتصالات برای تنظیم محل نصب شیر، تراز بودن و تبدیل لوله های یک دوم به سه چهارم کارایی دارند. هرگاه خواهان نصب شیری بودید باید با کمی چرخواندن این اتصال به سمت سفت شدن محل بسته شدن مهره شیر را با لبه لنگی تنظیم نمایید.

لنگی های نصب شیرآلات

معمولا به دلیل اینکه قصد تعویض شیرآلات اهرمی را دارید این لنگی ها در جای خود قرار دارند مگر اینکه بسیار فرسوده شده باشند و نیاز به تعویض داشته باشند که پیشنهاد ما هم تعویض این لنگی ها و حتی مغزی یا بوشن درون دیوار است.

 • برای تعویض شیرآلات اهرمی ابتدا مهره شیر را با آچار فرانسه باز کنید و سپس در صورتیکه لنگی و بوشن هم فرسوده بود با استفاده از لوله گیر و یا فرانسه آنها را هم باز کنید.
 • تمامی اتصالات باید با تفلون به اندازه کافی در جای اتصالات قبلی نصب شوند. سپس لنگی ها را از سمت یک دوم باید در جای خود تا مرحله سفت شدن اتصال دهید.
 • با یک دست شیر را نگه دارید و یا از فردی بخواهید نگه دارد و با دست دیگر لنگی ها را خیلی کم کم سفت کنید تا دقیقا محل نصب مهره شیر و سرلنگی هم تراز باشد و هم به راحتی به مهره اتصال داده شود.

 نصب لنگی ها به همراه پولک پشت شیر

 • نکته: قبل از بستن مهره های شیرآلات اهرمی دو موضوع را در نظر داشته باشید:

اول اینکه این شیرآلات پولک هایی دارند که به منظور زیبایی بسته می شوند. این پولک ها یا به راحتی بر روی لنگی در جهت عقربه های ساعت بسته می شوند و یا ابتدا وارد لنگی می شوند و بر خلاف جهت عقربه های ساعت و همانند موقعی که باز می شود در جای خود بصورت کشویی سفت می شوند. بخاطر داشته باشدی که تنوع این پولک ها و نحوه بستن آنها زیاد است.

دوم اینکه به هیچ عنوان برای سفت کردن مهره های شیراهرمی نیازی به تفلون ندارید و این مهره ها خودشان دارای واشر آب بندی هستند.

 • مهره های شیر را تا مرحله سفت شدن سفت کنید و همین که کمی سفت شد کفایت می کند.
 • شیر را باز کنید تا از عدم نشتی اطمینان یابید.
تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

 سفت کردن شیر دیواری

 • نکته: روش نصب دوش نیز تا حدود زیادی مشابه همین روش است
 • اگر شیر اهرمی چکه می کند، کارتریج آن را تعویض کنید.
 • مراحل تعویض کارتریج (مغزی) شیرآلات اهرمی

یکی از عمده ترین دلایلی که برخی را وادار به تعویض شیرآلات اهرمی می کند خرابی کارتریج یا مغری این شیرآلات است در حالی که به راحتی قابل تعویض هستند.

 • برای تعویض این مغزی ها به روش زیر عمل کنید:
 • پولک پلاستیکی روی شیر که معمولا به رنگ آبی و قرمز است و نشان دهنده ی جهت سرد و گرم بودن آب است را جدا کنید.
 • دسته اهرمی شیر را به سمت بالا قرار دهید و پیچ زیر پولکی را باز کنید.
 • با چرخاندن کاور درون شیر آن را باز کنید تا نهایتا به مهره برنجی که در زیر آن قرار داده شده است برسید و آن را باز کنید.
 • کارتریج خراب را جدا کرده و کارتریج سالم را جایگزین کنید.
 • تمامی لوازمی را که در ابتدای کار جدا کرده اید برجای اصلی خود ببندید و شیرها را باز و بسته کرده و مطمئن شوید دیگر چکه نمی کند اگر باز هم با این مشکل مواجه شدید به این دلیل می باشد که در هنگام نصب کارتریج جدید سهوا آن را چرخانده اید.
 • عموما مراحل تعویض انواع شیر آلات ساختمانی مشابه می باشند.
 • چند مقایسه شیرآلات اهرمی و شیرآلات واشری

الف- کارتریج در شیرآلات اهرمی، مانند مغزی در شیرآلات واشری است.

ب- شیرهای واشری قدیمی تر هستند و از نظر قیمت به صرفه ترمی باشند.

ج- تعمیر شیرآلات اهرمی نیاز به تجربه و مهارت بیشتری دارد اما تعمیر شیرآلات واشری به نسبت آسان است.

د- شیرهای اهرمی معمولا کیفیت بالاتری دارند و طبق گفته استفاده کنندگان از هر دو نوع شیرآلات، اهرمی ها دیرتر دچار مشکل می شوند.

 • توجه مهم؛

لزوم تعویض شیرآلات اهرمی نه تنها جنبه زیبایی دارد و می تواند تاثیرات فوق العاده ای در نمای خانه داشته باشد بلکه ورود نسل جدید شیرآلات اهرمی به دلیل قابلیت های بالایی که دارد باعث شده است تا حدود زیادی از میزان مصرف آب کمتر شود. شیرآلات اهرمی جدید دارای شکل و شمایل بسیار لوکس تر و حرفه ای تری است و استفاده از این نوع شیرآلات ارزش زیادی در نمای خانه خواهد داشت.

نکته دیگر اینکه با تعویض شیرآلات قدیمی بسیاری از هزینه های شما کاهش پیدا خواهد کرد. با قدیمی شدن و افت کیفیت شیرآلات کهنه هر روز بر میزان خرابی کارتریج و یا واشر و اتصالات شیرآلات افزوده می شود. این در حالی است که با یک هزینه کلی برای تعویض شیرآلات اهرمی تا حدود زیادی از بسیاری از هزینه های جانبی و تعمیرات شیرآلات کاسته می شود.

توجه

برای مطالعه قسمت دوم این مقاله روی ” همه چیز در مورد تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی-قسمت دوم ”  کلیک نماید.

 

تاسیسات بدادم برس

تاسیسات بدادم برس

مجموعه‌ی بدادم برس بر خود وظیفه می‌داند، ضمن اطلاع رسانی دقیق و جامع در حوزه تاسیسات خانگی و محل کار نسبت به نصب، تعمیر و نگهداری تاسیسات خانگی و محل کارهموطنان گرامی، ارائه‌ی خدمات ۲۴ساعته را با سرعت و کیفیت مناسب بهمراه گارانتی در دستور کار خود قراردهد.

آدرس کانال تلگرامی: bedadamberes@

آدرس اینستاگرام: Bedadamberes.ir

[تعداد: 56    میانگین: 4.9/5]

یک دیدگاه در “48”

 1. admin گفت:

  Visitor Rating: 4 Stars

 2. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 3. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 4. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 5. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 6. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 7. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 8. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 9. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 10. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 11. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 12. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 4 Stars

 13. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 14. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 15. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 16. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 17. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 18. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 19. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 20. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 21. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 22. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 23. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 24. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 25. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 26. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 27. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 28. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 29. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 30. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 31. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 32. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 33. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 34. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 35. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 36. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 37. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 38. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 39. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 40. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 41. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 42. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 43. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 44. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 45. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 46. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 47. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 48. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *