مقالات

همه چیز در مورد تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی–قسمت دوم

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

 همه چیز در مورد تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

در این مقاله سعی شده است تمام مواردی که برای تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی مورد نیاز شهروندان عزیز می باشد توضیح داده شود.

قسمت دوم

تعویض شیرآلات ساختمان

 یک آشنایی ساده با شیرآلات ساختمان و طریقه کار و عمل آنها خیال شما را از بابت هزینه های اضافی برای تعویض آنها آسوده می کند، در این مقاله بر آن شدیم تا برای شما کاربران گرامی توضیحاتی از شیرآلات ساختمان و تعویض آنها بیاوریم.

شیرآلات چیست؟

قطع کننده و وصل کننده های جریان آب که در انتهای لوله های آب مجتمع قرار گرفته اند و وظیفه ی تنظیم و ترکیب و توزیع آب گرم و سرد را برعهده دارند، شیرآلات در طرح ها و انواع مختلفی در آشپزخانه، سرویس های بهداشتی حمام و توالت و سایر مکان های مورد نیاز نصب می شوند.

از اقسام قدیمی و جدید شیرآلات می توان نوع ساده، کلاسیک، پدالی، چشمی و اهرمی را نام برد که هریک بسته به انتخاب شما در رنگ و ظاهر و نمونه های مختلف با قیمت ها و مزایا و معایب مخصوص به خود وجود دارند و همچنین برندهای مختلف ایرانی و خارجی از شیرآلات در بازار موجود است.

آلیاژهای شیرآلات از جنس فلز برنج و سرب خشک هستند که روکش آنها متفاوت است، روکش های به کار رفته معمولا از جنس برنز، مس، استیل و برنج هستند.

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

۱-تعویض شیرآلات ساختمان

چرا شیرآلات ساختمان تعویض می شوند؟

اگر در احداث ساختمان از شیرآلاتی با جنس قوی و مستحکم استفاده شود تا سالهای متمادی نیازی به تعویض آنها نیست اما معمولا پس از گذشت چندسال از استفاده به دلیل پوسیدگی، زنگ زدگی، خرابی، نشتی آب و سایر موارد نیاز به تعویض شیرآلات است در برخی موارد تنها با تعویض مغزی مشکلات شیرآلات ساختمانی برطرف می شود و احتیاجی به تعویض و پرداخت هزینه های جاری آن نیست.

با استفاده از ضد رسوب های الکتریکی از از زنگ زدگی و پوسیدگی شیرآلات منزل خود جلوگیری کنید

از دلایل دیگر تعویض شیرآلات زیبایی و آراسته کردن محیط است، همیشه طرح ها و سبک های شیرآلات در حال تغییر هستند و اگر قصد زیبا کردن آشپزخانه یا سرویس های بهداشتی منزل خود را دارید تعویض شیرآلات قدیمی با شیرآلات اهرمی توصیه ماست.

چگونه شیرآلات ساختمان را تعویض کنیم؟

محل نصب شیرآلات جدید را به دقت تمیز کنید و جرم گیری کنید و شیرآلات قدیمی را باز کنید.

لنگی های شیر را تفلون کرده و سپس آنها را در محل خروجی لوله های آب نصب کنید اگر خروجی ها خیلی داخل هستند می توانید از روپیچ توپیچ کوتاه یا بلند استفاده کنید.

۲-تعویض شیرآلات ساختمان

نمایی از لنگی های مورد نیاز برای نصب شیرآلات

۳-تعویض شیرآلات ساختمان

نصب لنگی ها بر روی کار

در مرحله بعد پولکی ها را بر روی لنگی قرار داده و واشرهای مخصوص آب بندی سایز متناسب با شیر را در داخل مهره ها قرار دهید سپس این مهره ها را بر لنگی های به دیوار نصب شده ببندید و با استفاده از آچار فرانسه آنها را سفت کنید.

۴-تعویض شیرآلات ساختمان

نصب پولک های لنگی های شیر

نهایتا شلنگ یا علم دوش را به شیرآلات جدید خود وصل کرده و با باز و بسته کردن آن، عملکرد شیرآلات تازه نصب شده را تست کنید.

نکاتی که باید برای تعویض شیرآلات در نظر گرفت

معمولا پوسیده شدن و خرابی شیرهای قدیمی باعث می شود کیفیت خروجی آب هم در این شیر ها مناسب نباشد. تعویض شیرالات نیاز به مقدماتی دارد که باید در هنگام تعویض رعایت شود.

ابتدا باید وسیله و تجهیزات کامل خود را فراهم نموده باشید. برای تعویض شیرآلات حداقل به دو آچار یکی فرانسه و دیگری آچار تخت و یا انبر قفلی و یا آچار شلاقی نیاز دارید. ضمنا باید نوار تفلون و پیچ گوشتی دو سو و چهار سو را هم داشته باشید و به منظور اطمینان باید دلر و پیچ رول پلاک هم فراهم کنید.

در هنگام باز کردن شیرآلات قبلی در نظر داشته باشید که اتصالات قبلی شیر شل نشوند. احتمال دارد به دلیل زنگ زدن و یا رسوبات زیاد در شیرهای قدیمی مهره شیرآلات در جای خود به قول معروف جام کرده باشد. در این حالت بهتر است ابتدا چند ضربه ملایم به مهره بزنید و بعد با فشار کم آن را باز کنید.

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

۵-تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی ساختمان

نصب شیر توالت فرنگی در ساختار جدید توسط کارشناسان ما

اگر شیرهای قدیمی زیاد پوسیده باشند احتمال دارد که شیر در هنگام باز کردن بشکند. در نظر داشته باشید که ابزار مورد نیاز برای خارج کردن رو پیچ شیر که در کار می ماند قلاویز است و به هیچ عنوان با ضربه زدن و یا ابزار دیگری اقدام به خارج کردن قسمت بریده شده نکنید.

پس از اینکه شیرآلات قبلی را باز کردید بهتر ایت لوله های قبلی را خم تا حد ممکن یک بررسی اجمالی بکنید تا در صورت رسوب گرفتن و یا پوسیدگی زیاد در همان زمان اقدام به تعویض لوله های قدیمی با جدید بکنید.

شیرهای اهرمی بهترین شیرآلات موجود در بازار هستند که هم شرایط نصب راحتی دارند و هم در مصرف آب کمتر به شما کمک می کنند.

برای نصب شیرآلات جدید معمولا اگر اتصالات قبلی تکان نخوره باشند نیازی به تغییر و یا جا به جا مردن آنها نیست مگر اینکه خودتان بخواهید جای این شیر ها را تغییر دهید.

اگر ساختار شیر جدید با شیر آلات قبلی متفاوت است بهتر است قبل از نصب با کارشناسان ما تماس بگیرید . معمولا دستورالعمل نصب این شیر ها باید ارائه شده باشد اما اگر نبود می توانید با مراجعه به مقاله نصب شیرآلات نحوه صحیح نصب ان را مطالعه فرمایید.

معمولا برای نصب شیر ها بر روی لنگی ها نیازی نیست سمتی که شیر بر روی آن بسته می شود تفلون شود زیرا شیرآلات خودشان دارای واشر آب بندی در انتهای مهره می باشند. استفاده از تفلون در این شیر ها امکان این را بوجود می اورد که شیر سخت تر آب بندی شود

اگر شیرآلات قدیمی شما از نوع روی کار بوده و با شیلنگ نصب نمی شدند و مستقیم روی کار نصب شده اند بهتر است برای نصب این نوع شیرآلات حتما با تهیه کردن یک جفت شیر پیسوار و شیلنگ های حصیری مناسب شیرآلات جدید را نصب کنید. شیرهای پیسوار مجهز به فیلترهایی هستند که آشغال های مسیر آب را تصفیه می کند و باعث می شود شیر کمتر رسوب بگیرد.

بهتر است برای تعویض شیرآلات ساختمان خود از متخصصین این حوزه کمک بگیرید . کارشناسان ما تجربه زیادی در این حوزه دارند و می توانند به شما کمک زیادی در تعویض شیرآلات در زمان کم و با کیفیت بالا بکنند.

برای نصب دوش حمام در نظر داشته باشید که دوش های حمام قدیمی با دوش های جدید تفاوت زیادی دارند. دوش های قدیمی تنها یک شیر معمولی بودند ولی شیرآلات امروزی دوش حمام تفاوت زیادی با نوع قدیمی دارند.

دوش حمام نیاز به سه راهی یا چهار راهی دارد و علمک دوش معمولا بر خلاف سایر دوش های قدیمی بسته می شود.ضمن اینکه دوش ها امروزی المک جداگانه ای دارند. برای توجیه بیشتر در خصوص نصب دوش حمام بهتر است فیلم آموزش نصب دوش حمام را مشاهده فرمایید.

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

۶-تعویض شیرآلات ساختمان

شیرهای روشویی بر خلاف شیر های قبلی یک خروجی دارند و شیر بصورت اهرمی است. از این رو باید روشویی خود را تنها در یک قسمت و بنا بر نیاز سوراخ کنید. اگر از همان روشویی قبلی می خواهید استفاده کنید در نظر داشته باشید که سوراخ های قبلی برای نصب این شیر ها پهنای لازم را ندارند و باید یا سوراخ را گشاد تر کنید و یا میان روشویی یک سوراخ جدید ایجاد کنید. هر چند توصیه می شود کل روشویی را عوض کنید اما با خلاقین خودتان هم می توانید سوراخ های قبلی را با پولک های مخصوص پر کنید.

قبل از اینکه به سراغ تعویض شیرالات قدیمی خود به شیرآلات جدید بروید بهتر است با مشاوران ما در گروه تاسیسات ۲۴ ساعته تماس گرفته و از تخصص همکاران ما برای مشاوره و یا خدمات اجرایی بهره مند شوید .

ضمنا پیشنهاد می کنیم مقاله نصب شیرآلات بهداشتی ساختمان را هم به دقت مطالعه فرمایید . در این مقاله ما قصد داشتیم تا با اتکا به دانش و تخصص همکارانمان و بصورت عملی موضوع نصب شیرآلات را برای شما توضیح دهیم.

موضوع دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که هر نوع شیرآلاتی ارزش هزینه کردن و خرید ندارند. از این رو باید ابتدا نیازهای خانه را برآورد کنید و با در دست داشتن لیست شیرآلات مورد نیاز خود به مغازه مراجعه کنید و جنس با کیفیت را باید بتوانید تشخیص دهید. در این راه هم می توانید روی تخصص ما حساب کنید.

نکته دیگر اینکه برخی از مشتریان ما در راستای تغییر در لوله کشی قدیمی ساختمان خود به لوله کشی جدید و با هدف بهینه سازی و استفاده از شیرالات با کیفیت با مصرف آب کمتر به دنبال تغییر شیرالات خود هستند. این موضوع اهمیت زیادی دارد که بدانید تغییر در سیستم لوله کشی متناسب با نیازهای فعلی شما انجام شده و به احتمال زیاد لیست شیرآلات مرود نیاز فعلی شما با لیست قبلی تفاوت خواهد داشت.

در اجرای لوله کشی جدید احتمال دارد برای شما شیر توالت فرنگی ، شیر پر کن یخچال ، شیر روشویی در حمام و یا شیرهای دیگری در نظر گرفته شده باشد که قبلا در ساختاری های قدیمی دیده نمی شد. بنابر این شناخت نیاز خانه برای تهیه شیرالات اهمیت زیادی دارد.

صرف وقت، حوصله و دقت برای تعویض شیرآلات ضروری است.

 علاوه بر نصب شیرآلات به طور معمولی، آنها بر روی دیوار و سینک نیز نصب می شوند.

تعویض مغزی و واشر شیر آب

شیر ها انواع مختلفی دارند که می توانند به دو دسته ی کلی شیر های مخلوط و شیر های اهرمی تقسیم شوند. اهر کدام از این انواع شیر ها بسته به نوع و کیفیت شان احتمال دارد که خراب شود و چکه کنند که دلیل آن می تواند پوسیدگی و آسیب مغزی یا واشر شیر باشد. بنابر این مهم است که فورا برای تعمیر و تعویض مغزی و یا واشر شیر آب اقدام شود.

هر چند تعویض واشر و مغزی ممکن است کاری عادی و پیش پا افتاده به نظر بیاید، اما در موقعیت فعلی با خشکسالی هایی که در کشورمان وجود دارد صرفه جویی به هر نحو می تواند از بد تر شدن اوضاع جلو گیری کند. ضمن اینکه چکخ کردن شیر بخصوص اگر در داخل ساختمان باشد عموما به مرور زمان ناراحت کننده است.

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

۱-تعویض مغزی و واشر شیر آب

شیر های اهرمی

شیر های اهرمی به آن دسته از شیر ها می گویند که برای قطع و وصل کردن آب در آنها از اهرمی فلزی استفاده می شود، که کاربرد همان شیر گردان را در شیر های معمولی یا مخلوط دارد.

شیر های اهرمی خود به دو دسته ی : شیر های توپی گردان و شیر های فشنگی یا کارتریج دار تقسیم می شوند. با وجود مزیت های فراوانی که این نوع شیر ها نسبت به انواع قدیمی دارند، اما باز هم این شیر ها هم ممکن است با خرابی مواجه شوند و واشر و مغزی آن ها آسیب ببیند یا احتیاج به تعویض داشته باشد.

در این موارد باید روش دقیق تعویض این واشر ها و مغزی را کاملا بدانید تا با مشکل روبرو نشوید. در ادامه به چگونگی این کار می پردازیم.

تعویض مغزی شیر های اهرمی

برای اینکار ابتدا باید درپوش کوچک پلاستیکی که روی شیر قرار دارد را با پیچ گوشتی بردارید.

سپس پیچی که پشت درپوش قرار دارد (که اکثرا آلنی یا دو سو است) را باز کنید و اهرم را به سمت بالا بکشید تا از جای خود بیرون بیاید.

۲-تعویض مغزی و واشر شیر آب

در پوش شیر های اهرمی برای باز کردن مغزی

بعد از آن درپوش روی شیر را بچرخانید تا باز شود. سپس کارتریج یا مغزی خراب را بیرون آوردید و کف شیر را نگاه کنید، دو شیار روی آن مشاهده می کنید. دقیقا قرینه ی این شیار ها دو عدد برآمدگی روی کارتریج وجود دارد که اینها باید روی هم قرار بگیرند.

توجه داشته باشید که وقتی در پایان می خواهید مغزی را جا بزنید این برآمدگی ها روی شیار ها قرار بگیرند. مواظب باشید در هنگام جا زدن کارتریج نچرخد.

تعویض واشر شیر اهرمی

برای اینکار باید ابتدا شیر اصلی آب را ببندید. سپس درپوش پلاستیکی کوچک را برداشته پیچ را باز کنید. و بسته به مدل شیر واشر را تعویض کنید، که در مدل توپی گردان باید واشر انتهای فنری را تعویض کنید و دوباره شیر را به همان صورت ببندید.

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی

۳-تعویض مغزی و واشر شیر آب

محل قرار گرفتن واشر شیر های اهرمی

تعویض مغزی شیر های مخلوط معمولی

برای این کار در پوشش روی شیر را بر می دارید. پیچ را باز می کنید و بوسیله ی آچار مغزی را در می آوردید و واشر را که در انتهای مغزی قرار دارد را به وسیله ی پیچ گوشتی دو سو در می آوردید و با واشر جدید تعویض می کنید.

تعویض مغزی هم به همین صورت این و وقتی شیر را باز کردید مغزی را تعویض می کنید. نکته ی مهم اینجاست که باید توجه داشته باشید که هنگام تعویض واشر یک شیر، واشر شیر دیگر را نیز همزمان تعویض کنید، چرا که عمر این واشر ها تقریبا یکسان است.

۴-تعویض مغزی و واشر شیر آب

با استفاده از آچار فرانسه مغزی را باز کنید.

نکته ی دیگر این که قبل از شروع کردن کار تعویض واشر یا مغزی مطمئن شوید که شیر فلکه اصلی آب را بسته اید و سپس شروع به این کار کنید. البته همانگونه که در مقاله لوله کشی به روش کلکتوری توضیح دادیم در خانه های جدید می توانید از شیر کلکتور اقدام به بستن ورودی آب همان شیر مورد نظر بکنید و نیازی نیست فلکه اصلی آب بسته شود. اما در خانه های قدیمی تر باید آب از فلکه اصلی بسته شود.

برای طولانی تر شدن عمر واشر ها و مغزی باید توجه داشته باشید که هنگام باز و بسته کردن شیر ها فشار زیادی به آن ها نیاورید، چرا که گاهی وقت ها، زمانی که شیر چکه می کند ما گمان می کنیم که با محکم تر بستن می توانیم از این کار جلو گیری کنیم .

در مدل های قدیمی تر شیر ها نیازی به بر داشتن درپوشی نیست. در این شیر ها باید پس از قطع کردن آب با استفاده از قسمت آچار خور در بالای شیر مغزی را باز کنید و واشر انتهای این مغزی را با واشر مشابه تعویض کنید و یا مغزی مشابه را جایگزین کنید.

۵-تعویض مغزی و واشر شیر آب

باز کردن مغزی شیر های قدیمی

هر از چند گاهی بهتر است واشر ها را تعویض کنید. اگر هر یک از شیر های مخلوط را باید زیاد سفت کنید تا آب بند شوند و یا شیر های اهرمی خیلی خوب آب بندی نمی کنند واشر خراب شده است و این موضوع کاملا طبیعی است.

قبلا در مقاله تعمیر پمپ آب خانگی توضیحاتی در خصوص روشن شدن بیش از اندازه پمپ دادیم که باید در این جا اضافه کنیم که یکی از مواردی که باعث می شود پمپ ها مرتبا و بدون دلیل روشن و خاموش شوند خرابی مغزی و یا واشر شیر ها و آب بند نبودن آن ها است.

در نظر داشته باشد که تعویض به موقع واشر شیر ها باعث می شود طول عمر شیر ها بیشتر شود و در ضمن اگر به موقع واشر ها را عوض کنید معمولا به این راحتی مغزش شیر آسیب نمی بیند.

عموما دلیل آسیب دیدن مغزی ها سفت کردن بیش از حد آنها می باشد.

 

توجه

برای مطالعه قسمت دوم این مقاله روی ” همه چیز در مورد تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی-قسمت اول ”  کلیک نماید.

 

 

تاسیسات بدادم برس

تاسیسات بدادم برس

مجموعه‌ی بدادم برس بر خود وظیفه می‌داند، ضمن اطلاع رسانی دقیق و جامع در حوزه تاسیسات خانگی و محل کار نسبت به نصب، تعمیر و نگهداری تاسیسات خانگی و محل کارهموطنان گرامی، ارائه‌ی خدمات ۲۴ساعته را با سرعت و کیفیت مناسب بهمراه گارانتی در دستور کار خود قراردهد.

آدرس کانال تلگرامی: bedadamberes@

آدرس اینستاگرام: Bedadamberes.ir

 

[تعداد: 22    میانگین: 4.9/5]

یک دیدگاه در “43”

 1. admin گفت:

  Visitor Rating: 4 Stars

 2. admin گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 3. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 4. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 5. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 6. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 7. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 8. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 9. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 10. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 11. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 12. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 13. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 14. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 15. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 4 Stars

 16. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 17. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 18. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 19. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 20. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 21. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 22. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 23. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 24. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 25. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 26. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 27. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 28. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 29. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 30. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 31. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 32. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 33. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 34. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 35. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 36. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 37. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 38. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 39. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 4 Stars

 40. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 41. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 42. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 43. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *