مقالات, مقالات پکیج

تعمیر پکیج

تعمیر پکیج

تعمیر پکیج توسط سرویس کاران ماهر

یکی از خدمات تیم بدادم برس تعمیر پکیج است برای گرفتن خدمات از تعمیرکاران حرفه ای ما فقط کافیست با شماره های ۲۶۷۰۵۳۴۹ و ۲۶۷۰۵۳۸۹ در هر ساعت از شبانه روز که بخواهید تماس بگیرید.

شاید بخواهید از سازو کار پکیج خود با خبر شوید و خودتان، تعمیرکار خودتان شوید برای این کار اطلاعات بسیار دقیق و کارردی توسط تعمیرکاران ما در این مقاله قرار داده شده است.

در این قسمت می خواهیم در مورد دستگاه پکیج و تعمیر پکیج صحبت کنیم و اطلاعاتی خدمت شما ارائه دهیم. هر دستگاه مصرفی منزل از جمله پکیج پس از استفاده‌، بدلایل متعددی نیاز به تعمیر دارد. از جمله کیفیت ساخت محصول، عدم استفاده صحیح مصرف کننده، نوسانات برق شهری و عدم پاکیزگی آب مصرفی دچار یکسری عیوب می‌شود که درنتیجه‌ی آن اختلال در کارکرد آن ایجاد می‌شود.

توضیح این جمله ضروی است که تقریبا کلیه‌ تجهیزات و دستگاه های ساخته شده حوزه تاسیسات از جمله پکیج، براساس قواعد و قوانین ترمودینامیک طراحی و ساخته می شوند که در نتیجه می توانند حداکثر راندمان یا بازدهی را برای مصرف کننده در هنگام استفاده ایجاد کنند.

در این مقاله سعی می شود کلیات مورد نیاز تعمیر پکیج را به شما آموزش دهیم که عبارتند از: آشنایی با انواع وسایل گازسوز و فرآیند احتراق، کارکرد و نحوه‌ی عملکرد پکیج، آشنایی با اجزاء و قطعات پکیج، آشنایی با استانداردهای نصب، راه اندازی پکیج و همچنین انواع مدل های پکیج. خیلی مهم است که یادآوری کنیم چنانچه شما خواننده عزیز به تعمیر پکیج علاقه‌مند هستید، می توانید مقالات متعدد ما را که در این حوزه برای شما تهیه، تدوین و گردآوری کرده‌ایم را با دقت مطالعه کنید. ما به عنوان یک شرکت تاسیسات این اطمینان را به شما می‌دهیم که پس از مطالعه مقالات ما در حوزه پکیج، شما می‌توانید نسبت به تعمیرات پکیج در حد و سطح متوسط اقدام نمایید.

مطالعه بیشتر

تعمیر پکیج های برندهای مختلف ممکن است با هم تفاوت هایی داشته باشد. برای اینکه بتوانید هر مدل پکیجی را به راحتی تعمیر کنید می توانید به مقالات مربوطه مراجه نمایید. در این مقالات جزئیات عیب یابی و روش های رفع هر مشکل به صورت کامل توضیح داده شده است

تعمیر انواع پکیج

انواع دستگاه گاز سوز

پکیج یکی از پرکاربردترین دستگاه های گازسوز است. در این قسمت میخواهیم انواع دستگا های گازسوز را معرفی و تفاوت آنها رابیان کنیم

سه مدل دستگاه گاز سوز وجود دارد: نوع A نوع B و نوع C

دستگاه های گاز سوز نوع A :

تعمیر پکیج 1

در دستگاه های گاز سوز نوع A اکسیژن مورد نیاز جهت سوخت از محیط داخل تامین و مواد حاصل از احتراق آن به همان محیط باز خواهد گشت. مانند فر و اجاق گازهایی که در منزل استفاده می کنید.

دستگاه های گاز سوز نوع B :

در این نوع دستگاه های گاز سوز اکسیژن مصرفی از محیط داخلی است که از محل قرار گیری دستگاه استفاده می شود و گازهای حاصل از احتراق آن توسط دودکش به بیرون انتقال داده می شود. این دستگاه مانند پکیج هایی که دارای محفظه احتراق باز هستند، آبگرمکن ها ، آبگرمکن های دیواری و آبگرمکن های زمینی و غیره را می توان نام برد.

دستگاه های گاز سوز نوع C :

در این نوع دستگاه ها اکسیژن مصرفی مورد نیاز آنها از خارج از محیط تامین می شود و مواد حاصل از احتراق آنها به بیرون انتقال پیدا می کند.مانند پکیج هایی که دارای محفظه ی احتراق بسته هستند.در صورتی که دودکش آن از یک دودکش دوجداره استفاده شود در صورتی که از این دودکش استفاده شود هیچ گونه تداخلی این سیستم با هوای داخل منزل ندارد و نخواهد داشت و از نظر ایمنی کاملا مطمئن است.

ممکن است سوالی برای شما پیش بیاید که چرا از موتورخانه استفاده نمی کنیم و از پکیج استفاده می کنیم؟ موتورخانه ها مزایایی دارند.هر دو این ها مزایا و معایبی دارند که می توان هر کدام را در جای خود مورد بررسی قرار داد.

مزایای موتورخانه نسبت به پکیج

موتورخانه به داخل محیط منزل هیچ ارتباطی ندارد. به همین دلیل هیچ خطری شما را از لحاظ گاز گرفتگی یا همان مرگ خاموش تهدید نمی کند. مزیت دوم این است که شما می توانید حجم بالایی از گرما و آب گرم مصرفی را در موتورخانه داشته باشید.

معایب موتورخانه نسبت به پکیج

تعمیر پکیج و موتورخانه

اولین و مهمترین اشکال موتورخانه این است که در ساختمان فضای زیادی را اشغال می کند. شما می توانید از این فضا استفاده دیگری هم داشته باشید. دومین اشکال این است که تعمیر موتورخانه هزینه بالایی دارد.

مزایای پکیج

در پکیج مشکلات موتورخانه وجود ندارد و شما به محیط زیادی احتیاج ندارید. مهمترین مزیت پکیج این است که به صورت شخصی استفاده می شود. موتورخانه اشتراکی است ولی پکیج شخصی است. هر گونه مشکلی که برای این دستگاه پیش بیاید شما می توانید به تعمیر پکیج بپردازید. ولی موتورخانه بخاطر اینکه اشتراکی است و کل ساختمان از آن استفاده می کنند، بنابراین محیط و افراد ساختمان درگیر کرده است.

نحوه عملکرد پکیج

تعمیر پکیج و عملکرد پکیج

پکیج جهت گرمایش ساختمان و تامین آب گرم مصرفی ساختمان استفاده می شود. برای تامین گرمایش نیاز به پکیج و رادیاتور دارید. برای گرم کردن رادیاتور همانطور که در فیلم بالا مشاهده می کنید دو عدد لوله های رفت و برگشت وجود دارد.یک سیستم مدار بسته است که آب داخل یک مدار بسته در جریان است و چرخش دارد. قسمت هایی از آن به صورت رفت و قسمت های دیگر هم به صورت برگشت استفاده می شود. این به چه معنی است؟ به این معنی که آب از پکیج به سمت رادیاتور هدایت می شود و بعد از کاهش دمای آب مجددا به پکیج جهت گرم کردن برگشت داده می شود.

چگونه پکیج کار می کند؟

برای انجام تعمیر تخصصی پکیج نیاز است که شما با مکانیزم کارکردن پکیج آشنایی داشته باشید.

به این صورت است که شما درجه و دمایی که مورد نظرتان است را تنظیم می کنید. پکیج شروع به کار می کند و آب از لوله برگشت وارد سیستم پکیج می شود و شعله تشکیل می شود. آب وارد یک سری کوئل که از لوله های مسی تشکیل شده است وارد مبدل می شود که به آن مبدل حرارتی می گویند. سپس شعله در زیر مبدل تشکیل شده و حرارت به آب انتقال داده می شود و مجدد توسط پمپ به سمت رادیاتورها هدایت می شود. این روند مرتب تکرار شده در صورتی که دمای پکیج به دمای مورد نظری که تنظیم شده برسد، پکیج دستور به قطع دستگاه را می دهد و شعله قطع می شود .

آب گرم مصرفی پکیج

تعمیر پکیج و آب گرم مصرفی

جهت گرم شدن آب گرم مصرفی ابتدا آب سرد مصرفی وارد دستگاه شده و پس از دریافت گرما از خروجی دستگاه به سمت مصرف کننده توسط لوله کشی آب گرم هدایت می شود.

انواع پکیج ها

پکیج ها از لحاظ سیستم گرم کنندگی آب مصرفی به دو نوع تقسیم می شود:

پکیج های تک مبدل

پکیج های دو مبدل

پکیجی که در فیلم مشاهده می کنید از نوع دو مبدل است. به این صورت که آب وارد دستگاه می شود و آب سرد وارد مبدل دوم یا مبدل ثانویه می شود. آب گرم سیرکولاتور از بین آن مبدل حرکت می کند و آب سرد هم از صفحات آن حرکت می کند. گرمای آب گرم سیرکولاتور به آب مصرفی یا همان آب سردی که وارد پکیج شده است انتقال داده می شود و پس از گرم شدن توسط لوله به لوله کشی آب گرم برگشت داده می شود که شما آب گرم را استفاده می کنید .

تعمیر پکیج و عملکرد آن

دستگاه پکیج در داخل کشورمان تولید می شود و یک سری از دستگاه ها از خارج کشور وارد می شوند. شرکت های تولید کننده خوبی در کشورمان هستند که دستگاه پکیج را تولید می کنند. به عنوان مثال شرکت بوتان، ایران رادیاتور، ایساتیس و غیره.من به شما توصیه می کنم که حتماً از دستگاه های داخلی استفاده کنید چون کیفیت فوق العاده خوبی دارند و لوازمشان هم در کشور ما موجود است.

پکیج ها از لحاظ کارایی، به دو دسته تقسیم می شوند:

پکیج های دیجیتال

پکیج های آنالوگ

پکیج ها بر اساس ظرفیت گرما دهی تقسیم بندی می شوند. گرمادهی بستگی به متراژی که منزل دارد محاسبه می شود و پکیج مورد نظر خود را می توانید انتخاب کنید و از هر شرکت تولید کننده ای خریداری کنید.

تفاوت پکیج آنالوگ و دیجیتال

تعمیر پکیج آنالوگ و دیجیتال

پکیجی که در فیلم مشاهده می کنید پکیج آنالوگ است. همانطور که مشاهده می کنید تمام مشخصات، تمام کلیدها، منوهایی که دارد همه به صورت آنالوگ و دستی است. ولی یکسری از پکیج ها هستند که تمام این قسمت ها حتی نشانگر فشار بارش به صورت دیجیتال از نظر کارکرد هیچ فرقی با آنالوگ نمی کنند. فقط از لحاظ اینکه مدل دستگاه به صورت دیجیتال است و تمام ایرادها و خطاهایی که دستگاه پیدا می کند به صورت کدهایی نمایش داده می شود که دستگاه چه ایرادی دارد. شما با مراجعه به دفترچه راهنمای دستگاه می توانید ببنید که دستگاه پکیج چه ایراداتی دارد و پس از رویت ایراد با نمایندگی یا خدمات آن شرکت جهت تعمیر پکیج تماس بگیرید.

پکیج ها بر اساس تخلیه دود به دو قسمت تقسیم می شوند:

پکیج های تخلیه دود اختیاری یا national draft

در این نوع پکیج ها که پکیج های نوع B هستند مواد حاصل از احتراق با توجه به گرمایی که دارند به صورت خود به خود و یا همان اختیاری از مسیر دودکش لوله های دودکش خارج می شوند. در این نوع پکیج ها یک سری استانداردها و محدودیت هایی جهت اجرای دودکش وجود دارد که حتما باید در نظر گرفته شوند.

 

یکی از محدودیت ها این است که در این نوع دستگاه ها بیشتر از دو زانو در دودکش ها نباید استفاده شود.ارتفاع لوله ی دودکش حداقل ۴ تا ۴:۳۰ متر باید باشد.در انتهای کار هم حتما باید از کلاهک اچ (H) در پشت بام یا در محلی که انتهای لوله خروجی قرار گرفته استفاده کنیم.

پکیج های فن دار

تعمیر پکیج فن دار

نوع دوم پکیج هایی هستند که پکیج های فن دار می گویند. در این نوع پکیج ها دوده یا همان مواد حاصل از احتراق توسط فن به خارج هدایت می شود. در این نوع پکیج ها در مورد اجرای دودکش ها محدودیت خاصی وجود ندارد. این نوع پکیج ها اصولا دارای محفظه احتراق بسته هستند که هیچ گونه تداخلی با هوای داخل منزل ندارند.به این صورت که شعله داخل یک باکس بسته تشکیل می شود. اگر در این پکیج ها از لوله های دوجداره استفاده کنید تخلیه دود و اکسیژن مصرفی از خارج محیط خانه تأمین می شود و به خارج از محیط هدایت می شود. از لحاظ ایمنی این نوع پکیج ها تقریباً مرگ و میر ناشی از گاز گرفتگی یا همان مرگ خاموش را تقریباً به صفر می رسد.بنابراین این نوع پکیج ها،پکیج های استانداردی هستند در صورتی که به صورت استاندارد نصب شوند. در مرحله ی بعدی توضیحاتی در مورد دستگاه هایی که داخل پکیج و قطعاتی که داخل پکیج است اطلاعاتی می دهیم.

تعمیر پکیج فن دار 2

قطعات داخل پکیج

در زیر پکیج اگر مشاهده کنید، یک سری لوله خروجی ورودی هایی داریم.اگر روبروی پکیج بایستید از سمت راست به چپ اولین ورودی، ورودی لوله ی برگشت است. یعنی آبی که حرارت خودش را از دست داده از این لوله وارد پکیج می شود. دومین ورودی، ورودی آب سرد است که آب شهری از این قسمت به دستگاه وصل می شود. در قسمت وسط ورودی گاز است که گاز شهری به این قسمت وصل می شود.بعدی لوله ای است که آب گرم مصرفی را انتقال می دهد. و آخرین لوله که لوله ی رفت رادیاتور است که این لوله آب گرم را به رادیاتورها انتقال می دهد. همانطور که در فیلم مشاهده می کنید در این قسمت برد پکیج قرار دارد.همانطور که اشاره شد یک سری دستگاه ها دارای محفظه احتراق بسته هستند. این قسمت کاملا بسته است و شعله داخل این باکس تشکیل می شود و هیچ تداخلی با هوای داخل ندارد. این پکیج دارای محفظه ی احتراق بسته است که دارای فن است. فن مواد حاصل از احتراق را به بیرون هدایت می کند. در صورتی که در این پکیج از لوله های دودکش دوجداره استفاده کنید اکسیژن مورد نیاز را از بیرون تامین می کند.

مبدل حرارتی پکیج

مبدل حرارتی جهت انتقال گرمای مشعل به آب سیرکوله یا آب مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد.عمل انتقال حرارت تولید شده توسط مشعل به آب (مصرفی و گرمایشی)، در محفظه ای به نام مبدل حرارتی انجام می‌شود.مبدل حرارتی از چند ردیف لوله مسی رفت و برگشتی تشکیل شده است که به صورت افقی در بالای مشعل قرار گرفته و آب از آن عبور می‌کند و گرمای تولید شده را جذب می‌نماید.عمل انتقال حرارت مستقیم در هر دو نوع دستگاه تک و دو مبدل به عهده‌ی آب گرمایشی است و آب مصرفی با واسطه آب گرمایشی گرما را جذب می کند.

تعمیر پکیج و مبدل حرارتی

مبدل حرارتی دو منظوره مربوط به دستگاه پکیج تک مبدل

در این نوع، آب مصرفی و گرمایشی دریک مبدل ولی در کانال های جداگانه گرم می شود.
 پمپ سیرکولاتور
عمل پمپ سیرکولاتور به جریان انداختن آب سیرکوله در دستگاه می باشد که معمولا در لوله برگشت قرار می گیرد.
 بای پاس (مدار سیکل کوتاه)
مدار بای پاس و سوپاپ بای پاس در مسیر رفت و برگشت قرار می گیرد و عملکرد آن به این صورت می باشد که اگر مدار دچار گرفتگی شود سوپاپ بای پاس مدار بای پاس را باز کرده تا به پمپ دستگاه آسیب وارد نشود.
شیر اطمینان در تعمیر پکیج
شیر اطمینان برای تعمیر پکیج

شیر اطمینان همانطور که از نامش پیدا است با بالا رفتن فشار بیش از حد در مدار عمل کرده تا به سیستم و اتصالات آسیب وارد نشود.
فلو سوییچ
عملکرد فلوسوئیچ به این صورت است که با باز شدن اب مصرفی وجود جریان آب را به دستگاه اعلام می کند.
محدود کننده جریان آب مصرفی

عملکرد محدود کننده جریان آب مصرفی به این صورت است که ورود مقدار جریان آب مصرفی را کنترل کرده تا گرمای کافی به آب مصرفی ورودی انتقال داده شود.

شیر سه طرفه

عملکرد شیر سه طرفه که در پکیج های دو مبدل استفاده می شود به این صورت است که با باز کردن شیر آب مصرفی آب گرم شده یا همان آب سیرکولاتور ما را به سمت مبدل حرارتی جهت انتقال حرارت به آب گرم مصرفی هدایت می کند.

کلید ایمنی حداقل فشار آب (پرشرسوییچ آب یا هیدروستات)
تعمیر پکیج و پرشر سوئیچ

این کلید به این دلیل استفاده می شود که در صورت نبودن آب در داخل مدار بسته ما اجازه عمل کردن دستگاه را نمی دهد.از آن جایی که نبود آب در مدار گرمایش باعث آسیب جدی به پمپ و همچنین باعث ذوب شدن مبدل میشود، در نتیجه قطعه ای لازم است تا در صورتی که فشار آب مدرا گرمایش از مقدار bar5/0 کمتر شود اجازه راه اندازی به دستگاه را ندهد.

برد کنترل

برد کنترل که همان مغز دستگله می باشد کلیه عملکردهای دستگاه را زیر نظر دارد و در صورت ایراد در دستگاه دستور خاموش کردن دستگاه را می دهد.

شیر گاز

شیر گاز در پکیج جهت کنترل کردن مقدار گاز ورودی و قطع و وصل به دستگاه جهت تشکیل شعله مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ

تعمیر پمپ پکیج

داخل پکیج یک قطعه پمپ سیرکولاتور است. پمپی است که آب گرمی که به رادیات انتقال داده می شود را به چرخش در می آورد. جهت تست سالم بودن این دستگاه یک پیچ پشت دستگاه وجود دارد .اگر این پیچ را باز کنید زمانی که دستگاه روشن است، مشاهده می کنید که دستگاه در حال چرخش است.ممکن است مشکلاتی برای پمپ پیش بیاید. یکی از مهمترین و عمده ترین مشکلات گیرپاژ کردن پمپ است اگر پمپ در بعضی مواقع گیرپاژ می کند به شما توصیه می کنیم برای اینکه این مشکل پیش نیاید، در تابستان که از رادیاتور استفاده نمی کنید حتما این پمپ را به جریان بیاندازید و استفاده کنید یعنی دستگاه را به حالت گرمایی قرار دهید که این پمپ جریان داشته باشد و گیرپاژ نکند.

مبدل ثانویه

پکیجی که در فیلم مشاهده می کنید دو مبدله است یعنی مبدل ثانویه دارد. مبدل ثانویه کاربردش این است که آب مصرفی را گرم می کند به این صورت که آب سیرکوله یا همان آب رادیاتور را با گرمایی که دارد وارد مبدل می شود. این مبدل ها ، را مبدل های صفحه ای می گویند. یعنی صفحاتی هستند که در کنار هم قرار گرفتند.آب گرم یا همان آب سیرکوله از داخل این صفحات حرکت می کند و آب مصرفی در کنار این صفحات بدون اینکه با هم تداخل داشته باشند حرکت می کند. انتقال حرارت توسط این صفحات انجام می شود و آب سیرکولاتور گرمایش را به آب گرم مصرفی می دهد و از پکیج جهت استفاده آب گرم خارج می شود.

NTC

 NTC

یک قسمتی برای سنجش دمای آب گرم مصرفی وجود دارد که اصطلاحا به آن ان تی سی می گویند سنسور تشخیص دمای آب گرم مصرفی است. حسگری است که دما را تشخیص می دهد.در واقع NTC دمای مورد نظر را تنظیم می کند و در همان دما ثابت نگه می دارد.یک شیر قرمز رنگی که مشاهد ه می کنید، که در تمام پکیج ها به رنگ قرمز است. این شیر اطمینان دستگاه است در صورتی که فشار پکیج بیشتر از حد معینی که مشخص شده بالا برود این شیر جریان آب را باز می کند و باعث تخلیه فشار یا همان فشار بار پکیج می شود .

انواع NTC به کار رفته در پکیج

NTC شناور: که قسمت حساس به حرارت آن داخل آب قرار می گیرد

NTC تماس (جداری): که روی لوله به صورت تماس خارجی نصب می شود.

شیر پرکن

در زیر پکیج یک شیر است که به اون شیرپر کن می گویند که مقدار آب داخل پکیج یا همان آب سیرکوله را تنظیم می کند. همانطور که می دانید جهت روشن کردن پکیج حتما باید فشار برد دستگاه را بالا ببرید. بالا بردن فشار دستگاه توسط این شیر انجام می شود. همانطور که ملاحظه می کنید دستگاه یک نشانگر فشار دارد که اصولا بر حسب بار هست شما باید این دستگاه را روی یک تا یک و نیم بار تنظیم کنید.

سنسور دمای آب شوفاژ

سنسور دمای آب

در این قسمت که مشاهده می کنید، این سنسور ، سنسور دمای آب سیرکولاتور یا همان آب رادیاتورها است که دمای آب را حس می کند. این دو سیمی که مشاهده می کنید که یکی از آنها جهت جرقه زدن دستگاه است .و دیگری شعله را حس می کند. در صورتی که شعله تشکیل نشود، یا گاز بسته باشد یا دستگاه روشن نشود این قسمت به پکیج دستور خاموش شدن دستگاه را می دهد.

تا اینجا توضیحات مختصری در مورد قطعات تشکیل شده برای آشنایی و تعمیر پکیج داده شد. باید جهت تعمیر پکیج با متخصصین این کار تماس بگیرید .

در ادامه به ایرادات و محل قرار گیری توضیحات بیشتری می دهیم که بسته به ضرورت به تعمیر پکیج نیاز است. پرسنل ما ۲۴ ساعت شبانه روز خدمت شما هستند . جهت راهنمایی و درخواست خدمات و تعمیر پکیج می توانید به سایت بدادم برس مراجعه کنید. و از طریق شماره تلفن و یا ایمیل با ما در تماس باشید.

لوله کشی پکیج

 

ارتفاع لوله کشی پکیج از کف تمام شده تا انتهای کار در زیر پکیج باید ۱ متر و ۳۰ سانتی متر باشد و فاصله انتهای کار تا دستگاه پکیج ۲۰ سانتی متر باید باشد. جهت روشن کردن دستگاه یک سری نکات را باید انجام دهیم. قبل از اینکه دستگاه را روشن کنیم، دستگاه را به برق متصل می کنیم وبرای برق دستگاه هم اگر می توانید حتما از محافظ استفاده کنید. چک کنید که شیر گاز باز باشد. بعد از باز بودن شیر گاز شروع می کنید فشار پکیج را با شیر پر کن بالا بردن فشاری که داخل دستگاه است را بین یک تا یک و نیم بار قرار می دهیم سپس شروع به روشن کردن دستگاه می کنیم.

مشکلات رایج در پکیج و راه حل های رفع آنها

در این مرحله میخواهیم اطلاعاتی در مورد ایرادهای خیلی متداول در پکیج بدهیم که نیاز به تعمیر پکیج پیدا می کنید.

شیر گازی

شیر گازی

اولین ایراد این است که شما دستگاه را روشن می کنید جرقه زن شروع به کار کردن می کند و دستگاه ارور و خطا می دهد و خاموش می شود.در این مرحله شما باید شیر گاز را چک کنید که قطعی گاز وجود نداشته باشد. اگر در این قسمت قطعی گاز وجود نداشته باشد مشکل از دستگاه است که احتمال دارد شیر گاز رگولاتور مشکل داشته باشد.در این صورت باید با متخصص مربوطه تماس بگیرید و جهت تعمیر پکیج اقدامات لازم را انجام دهید.

توجه به مطلوب نبودن آب گرم مصرفی هنگام تعمیر پکیج

دومین ایرادی که به وجود می آید و باید به تعمیر پکیج موردنظر بپردازید مطلوب نبودن آب گرم مصرفی است. در بعضی مواقع می بینید آب گرم، سرد و گرم می شود. در این مورد چند اشکال ممکن است به وجود آمده باشد

تعمیر پکیج هنگام ایجاد رسوب

ایجاد رسوب

با توجه به رسوب آب و کارکرد دستگاه احتمال دارد مبدل پکیج رسوب گرفته باشد که باید جهت رسوب زدایی مبدل با کارشناس تعمیر پکیج تماس بگیرید.

تعمیر پکیج در زمان باز شدن سوپاپ بای پاس

دومین ایراد باز شدن سوپاپ بای پس است. در این مورد شلنگ بای پس که قبلا در صحبت کردیم، احتمالا سوپاپ باز شده که باید با کارشناس تعمیر پکیج تماس بگیرید.

خرابی شیر سه طرفه

سومین ایراد ممکن است خرابی شیر سه طرفه دستگاه باشد. شیر سه طرفه ممکن است مبدل را باز نکند و آب مصرفی گرم نشود.

تعمیر پکیج هنگام گیرپاژ پمپ

 

در این مورد اگر پمپ گیرپاژ کرده باشد دستگاه مرتب خاموش و روشن می شود. این خاموش و روشن شدن دستگاه بیشتر مربوط به پمپ پکیج است. این مشکل برای دستگاه های دو مبدله به وجود می آید.در دستگاه تک مبدل اگر با مشکل گرم و سرد شدن آب مواجه شدید ،اولین مشکل احتمال دارد مربوط به فلوسوئیچ باشد. در این حالت دستگاه شروع به چشمک زدن می کند یعنی زمانی که رادیاتور دستگاه را روی حالت گرم شدن قرار می دهید، قسمتی که مربوط به آب گرم مصرفی است، شروع به چشمک زدن می کند و آب گرم مشکل پیدا می کند.یکی دیگر از مشکلات در دستگاه تک مبدل ممکن است پمپ ایراد داشته باشد.در این حالت مانند دستگاه های دومبدله باز پکیج شروع به خاموش و روشن شدن می کند که باز هم جهت تعمیر پکیج باید با متخصص تماس بگیرید.

تعمیر پکیج در زمان بروز مشکل در فشار پکیج

فشار

مورد بعدی در مورد بالا رفتن یا پایین آمدن فشار دستگاه پکیج است که در این حالت تعمیر فوری پکیج نیاز است. زمانی که فشار دستگاه مرتب افت پیدا می کند ، احتمال دارد مدار آب گرم (آب سیرکوله) یا همان آب گرمی که وارد رادیاتورها می شود دارای نشتی باشد. البته کوچکترین نشتی هم باعث می شود که فشار دستگاه پایین بیاید و دستگاه دستور به خاموش شدن بدهد.

در این حالت حتما باید مدار لوله کشی دستگاه پکیج را چک کنید که هیچ نشتی نداشته باشد. همچنین رادیاتورها نیز چک شوند که نشتی نداشته باشند. این نشتی باعث افت فشار می شود در بعضی مواقع احتمال دارد از خود دستگاه نشتی به وجود بیاید که در این صورت هم باز باید جهت تعمیر پکیج با کارشناس مربوطه تماس بگیرید.

منبع انبساط

ایراد بعدی که در بعضی مواقع ممکن است پیش بیاید مشکل منبع انبساط دستگاه است. این مشکل باعث افزایش فشار می شود که نیاز به تعمیر پکیج دارید.منبع انبساط دستگاه ممکن است دچار پارگی شده باشد یا دیافراگمی که داخل دستگاه وجود دارد سوراخ شده باشد. در این صورت باید منبع انبساط تعویض شود که این هم باید توسط کارشناس تعمیر پکیج انجام شود.در بعضی مواقع می بینید که منبع انبساط سالم است ولی باز فشار دستگاه بالا می رود این مورد هم باز مربوط به شیرپرکن دستگاه است. در دیگر مواقع مشاهده می کنید که چندین بار در روز فشار دستگاه افت پیدا می کند در این صورت فشار را تنظیم می کنیم که این افت فشار باعث خرابی دستگاه و خرابی شیرپرکن پکیج می شود. احتمال دارد این شیر کاملا بسته نشود و آب وارد سیستم شود. در این صورت فشار دستگاه بالا می رود و با بالا رفتن فشار دستگاه شیر اطمینان دستگاه شروع به خارج کردن آب می کند.

 

موردی که در مورد بالا رفتن فشار ممکن است پیش بیاید اصطلاحا به آن راه به در شدن مبدل می گویند. ممکن است مبدل صفحاتش با همدیگر تداخل پیدا کنند یعنی آب گرم مصرفی و آب سیرکوله با همدیگر ارتباط پیدا کند. باز دراین مورد فشار آب بالا می رود که در این صورت باید مبدل ثانویه تعویض شود.برای این مورد هم جهت تعویض مبدل ثانویه و رفع ایراد باید با کارشناس مربوطه تعمیر پکیج تماس بگیرید.

امیدواریم مطالب ارائه شده مورد توجه شما واقع شده باشد و بتوانید استفاده مطلوبی از این مطالب داشته باشید.در صورت نیاز به کارشناس و یا خدمات و تعمیر پکیج می توانید به سایت بدادم برس مراجعه کنید. شماره تلفن ها در داخل سایت موجود هست و هر گونه سوالی داشته باشید می توانید به ایمیل به دادم برس ارسال کنید. و مجموعه ی ما پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

آموزش تعمیر پکیج

آموزش تعمیر پکیج

در بسیاری از خانه های امروزی و آپارتمان نشینی پکیج عضو جدانشدنی از مردم است که آموزش تعمیر پکیج برای رفع مشکلات جزئی نیاز است.صنعت تاسیسات جزء معدود رشته‌های فنی-مهندسی است که بشدت یک دانش بین رشته‌ای می‌باشد. چرا که در طراحی و ساخت تجهیزات آن حوزه‌ی مهندسی مکانیک، برق، الکترونیک، شیمی و متالورژی آنچنان در هم تنیده است که گاهی تفکیک این علوم در طراحی یک دستگاه کار بسیار سختی می‌باشد.این موضوع در مورد پکیج  هم کاملا صادق است. برای آموزش تعمیر پکیج باید بدانید که پکیج‌ها از دو قسمت عمده‌ی بخش مکانیکال و بخش الکتریکال تشکیل شده اند.

 آموزش تعمیر پکیج و شرح کار آن

 

آشنایی با قسمت های مختلف تعمیر پکیج

مبدل حرارتی

جهت آموزش تعمیر پکیج لازم است تا با مبدل حرارتی آشنا شوید.عمل انتقال حرارت تولید شده توسط مشعل به آب (مصرفی و گرمایشی)، در محفظه ای به نام مبدل حرارتی انجام می‌شود.مبدل حرارتی از چند ردیف لوله مسی رفت و برگشتی تشکیل شده است که به صورت افقی در بالای مشعل قرار گرفته و آب از آن عبور می‌کند و گرمای تولید شده را جذب می‌نماید.عمل انتقال حرارت مستقیم در هر دو نوع دستگاه تک و دو مبدل به عهده‌ی آب گرمایشی است و آب مصرفی با واسطه آب گرمایشی گرما را جذب می کند.

مبدل حرارتی دو منظوره مربوط به دستگاه پکیج تک مبدل

در این نوع، آب مصرفی و گرمایشی دریک مبدل ولی در کانال های جداگانه گرم می شود.

پمپ سیرکولاتور

وظیفه این پمپ به حرکت درآوردن آب در مدار گرمایشی است و همیشه در مسیر برگشت گرمایش قرار می گیرد.

 • این پمپ از نوع سانتریفیوژ (گریزازمرکز) بوده و با برق ۲۲۰ ولت کار می کند. برای عملکرد این نوع پمپ لازم است آب در قسمت میانی پروانه آب پخش کن وجود داشته باشد.
 • عمل خنک کاری و روان کاری یاتاقان های این پمپ فقط با آب انجام می‌شود.
 • این پمپ از دو قسمت اصلی زیر تشکیل شده است:
  • روتور (که قسمت متحرک و گردنده است).
  • استاتور (که بدنه ثابت پمپ است).
 • از دیگر مشخصات پمپ، کمیت هایی به نام هد و دبی پمپ هستند.
 • هد پمپ: به مقدار ارتفاعی که یک پمپ می‌تواند آب را به صورت عمودی بالای سر خود پرتاب کند (ببرد) می گویند.
 • در پکیج های دیواری معمولا از پمپ های با هد ۷و۵ متر استفاده می‌شود.
 • دبی: حجم سیالی که در واحد زمان از یک مقطع مشخص کانال عبور می‌کند و طبعاً واحد اندازه‌گیری آن نیز واحد حجم بر زمان است.
 • یکی از کارهایی که هنگام راه‌اندازی باید انجام شود این است که پیج بازدید پمپ را باز نموده تا اولا هوای موجود در پمپ تخلیه شود و ثانیا از گردش محور پمپ مطمئن شوید.
 • در صورتی که با روشن شدن مشعل در وضعیت گرمایش در مدت چند ثانیه، دمای مبدل به سرعت افزایش یافته و مشعل خاموش شود، دلیل بر عدم گردش آب در این مدار است که می تواند علت آن اشکال در پمپ سیرکولاتور و یا انسداد مدار گرمایش باشد.
 • روش آزمایش موتور پمپ سیرکولاتور جهت آموزش تعمیر پکیج:
  • موتور پمپ را از روی هوزینگ باز کنید.
 • روتور پمپ را با دست چرخانده و از روان بودن آن مطمئن شوید.
  • مولتی متر را در وضعیت بیزر قرار داده و ترمینال های N و L را به طور جداگانه با بدنه پمپ کنترل کنید تا از عدم اتصال کوتاه مطمئن شوید. (درصورت وجود اتصال پمپ سوخته است)
  • دو رشته سیم متصل به یک دو شاخه برق را ابتدا به ترمینال های N و L متصل نمایید.
  • پمپ را روی یک سطح عایق قرار دهید.
  • با رعایت نکات ایمنی دو شاخه را به برق متصل کنید.
  • در صورت سالم بودن پمپ، باید روتور با سرعت مناسب بچرخد.

آموزش تعمیرات پکیج و قسمت های مختلف پکیج

ایرونت (اتوونت یا شیر هواگیری اتوماتیک)

از آن جایی که وجود هوا در اطراف پرده های پمپ می تواند آسیب جدی (به علت افزایش دور پمپ و عدم روان کاری و خنک کاری) به پمپ بزند، در نتیجه وجود یک سیستم اتوماتیک تخلیه هوا در بالاترین نقطه پمپ الزامی است که این سیستم ایرونت نام دارد.

 • پیچ درپوش ایرونت را در زمان اولین راه اندازی حدود یک دور باز نموده و به همان صورت باقی می گذاریم.
 • توصیه می شود سوراخ جانبی درپوش ایرونت به سمت مشعل نباشد.

بای پاس (مدار سیکل کوتاه)

جهت آموزش تعمیر پکیج لازم است تا با بای پاس آشنا شوید.این مدار شامل مسیر بای پاس و سوپاپ بای پاس، بین رفت و برگشت مدار گرمایش در قسمت زیر پمپ قرار می‌گیرد، تا در زمان انسداد احتمالی مسیر گرمایش از آسیب رسیدن به پمپ جلوگیری کرده و یک مدار فرعی اضطراری را باز نماید. عملکرد این مدار به صورت مکانیکی بوده و به وسیله ی اختلاف فشاری که در دو سمت سوپاپ اتفاق می‌افتد فعال می شود. بای پاس با یک لوله رابط مستقل در پکیج های تک و دو مبدل قرار می گیرد و البته در برخی از پکیج های دو مبدل سوپاپ آن درون شیر سه راهی تعبیه و مبدل ثانویه نقش لوله رابط را به عهده دارد.

 • نکته: در صورتی که نیاز به استفاده از پمپ با هد بالاتر (قوی تر) باشد باید سوپاپ بای پاس نیز متناسب با پمپ تعویض شود.

شیر اطمینان

این قطعه برای جلوگیری از افزایش بیش از حد فشار درمدار گرمایش استفاده می شود تا از ایجاد نشتی و آسیب در اتصالات جلوگیری  نماید.

 • این شیر با فشار bar 3 عمل کرده و حجم اضافی آب مدار گرمایش را تخلیه می کند.
 • این شیر فقط با افزایش فشار عمل می کند.

فلو سوییچ

جهت آموزش تعمیر پکیج لازم است تا با فلوسوییچ آشنا شوید.فلوسوییچ قطعه‌ای است که باز شدن آب مصرفی را به برد کنترل اعلام می‌کند.این قطعه شامل یک شناور است که به یک  آهن ربا متصل شده و با باز شدن آب مصرفی، این شناور و آهن ربا حرکت کرده و در برابر قطعه مخصوصی قرار می گیرند و کلید نرمال (No)  به حالت بسته درامده و بدین وسیله برد کنترل از باز شدن آب مصرفی مطلع می گردد.

آموزش تعمیر پکیج

روش تست فلوسوییچ

روش اول: در هنگام نصب روی دستگاه

سیم های فلوسوییچ را جدا کرده ، مولتی متر را در وضعیت بیزر به آن وصل می کنیم، با باز کرن یکی از شیرهای آب گرم مصرفی باید مد ار بسته (وصل) و با بستن شیر آب مدار باز (قطع) شود.

روش دوم: خارج از دستگاه
 1. فلوسوییچ را به صورت عمودی نگه می داریم (در جهت حرکت آب) و مولتی متر را (در وضعیت تست اتصال کوتاه- بیزر) به آن وصل می کنیم، با سر و ته کردن فلوسوییچ، مولتی متر ارتباط بینت کنتاکت ها را وصل نشان دهد.
 2. شناور باید در مسیر خود روان حرکت کند.
 3. فلومتر

در برخی از دستگاه ها به جای استفاده از فلوسوییچ از فلومتر استفاده شده است.

این قطعه شامل توربین کوچک و در ابتدای ورودی آب سرد (مصرفی) قرار داشته و با ارسال سیگنالی به برد کنترل، علاوه بر باز شدن آب مصرفی، مقدار دبی (لیتر بر دقیقه) را نیز اعلام می کند.

محدود کننده جریان آب مصرفی

این قطعه که در مسیر ورودی آب مصرفی (معمولا در خروجی فلوسوییچ یا ورودی مبدل) نصب می گردد، از دبی بیش از حد آب در مبدل جلوگیری نموده تا امکان جذب حرارت کافی به آب مصرفی فراهم گردد.

وجود این قطعه در فشار یا برودت زیاد آب ورودی به دستگاه بسیار حائز اهمیت است.

شیر سه راهه

جهت آموزش تعمیر پکیج لازم است تا با شیر سه راهه آشنا شوید.این قطعه فقط در پکیج های دومبدل پیش بینی  شده و وظیفه دارد آب گرم شده در مبدل اصلی را به سمت رادیاتورها (به منظور گرمایش) و یا به سمت مبدل ثانویه (برای انتقال حرارت به آب مصرفی) هدایت نماید.

نحوه ی عملکرد: از آن جایی که هیچ یک از دو نوع دستگاه پکیج تک مبدل و دو مبدل، آب مصرفی و گرمایشی را به طور همزمان تامین نمی کنند، لذا در زمان استفاده فقط یکی از این دو مدار می تواند فعال باشد. بدین صورت که:

در دستگاه دو مبدل با ارسال گزارش فلوسوییچ به برد کنترل مبنی بر تقاضای آب گرم مصرفی، برد کنترل با ارسال برق (v220) به دو تا از ترمینال های موتور شیرسه راهه باعث حرکت دریچه آن و در نتیجه باز شدن مسیر مبدل ثانویه و بسته شدن مسیر رادیاتور‌ها می گردد.و آب گرم گرمایشی از این مبدل عبور کرده و به سیکل برگشت باز می گردد. در این حالت آب مدار مصرفی نیز در مبدل ثانویه از مجاورت آب گرمایشی (ولی در کانال های مجزا) عبور کرده و گرمای آن را جذب می کند.

 

تاسیسات بدادم برس

تاسیسات بدادم برس

مجموعه‌ی بدادم برس برخود وظیفه می‌داند، ضمن اطلاع‌رسانی دقیق و جامع در حوزه تاسیسات خانگی و محل کار نسبت به نصب، تعمیر و نگهداری تاسیسات خانگی و محل کار هموطنان گرامی، ارائه‌ی خدمات  ارزان و ۲۴ساعته را با سرعت‌وکیفیت مناسب بهمراه گارانتی خدمات در دستور کار خود قرار دهد.

[تعداد: 47    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *