مقالات, مقالات آبگرمکن

تعمیر آبگرمکن

تعمیر آبگرمکن

نصب، سرویس و تعمیر آبگرمکن های مختلف از جمله آبگرمکن دیواری، تعمیر آبگرمکن برقی و دیگر تاسیسات گرمایشی و سرمایشی را به ما بسپارید. برای مشاوره تخصصی و بهره مندی از خدمات فراوان مجموعه بدادم برس در ساختمان، با ما تماس بگیرید. 

۲۶۷۰۵۳۸۹
۲۶۷۰۵۳۴۹

از تعمیر آبگرمکن چه می دانید؟

تعمیر آبگرمکن موضوع اصلی این مقاله می‌باشد و سعی شده است مطالب مفیدی درباره‌ی آشنایی با آبگرمکن ها، نحوه سرویس آنها، روش نصب و عیب یابی آبگرمکن ها برای شما عزیزان فراهم و ارائه شود.

عناوین اصلی این مقاله در لیست زیر قرار دارند.

 • انواع آبگرمکن
 • آشنایی با قطعات دستگاه جهت تعمیر آبگرمکن
 • سرویس آبگرمکن
 • عیب یابی و تعمیر آبگرمکن دیواری
 • نصب آبگرمکن
 • عوامل موثر بر قیمت تعمیر آبگرمکن
 • نکات ایمنی آبگرمکن
 • رسوب زدایی آبگرمکن

تعمیر آبگرمکن یکی از مهم ترین خدماتی است که هر مجموعه ی تاسیساتی به مشتریان خود ارائه می دهد. از آن جا که خرید یک آبگرمکن جدید از سرویس و تعمیر آبگرمکن قدیمی که دچار مشکل شده، هزینه بیشتری برای مردم دارد، اکثر مشتریان ترجیح می دهند به جای خرید یک آبگرمکن جدید، آبگرمکن آسیب دیده خود را تعمیر کنند.

اهمیت تعمیر آبگرمکن دلیلی شد تا روش سرویس و تعمیر آبگرمکن را به شما عزیزان در قالب یک مقاله مفید آموزش دهیم تا بتوانید تعمیرات اولیه را انجام دهید. با فراگیری این آموزش ها در صورت نیاز  می توانید سرویس و نگهداری آبگرمکن خود را شخصا برعهده بگیرید. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در مورد آبگرمکن و تعمیر آبگرمکن و قطعات داخل دستگاه را به شما ارائه دهیم.

تعمیر آبگرمکن از نمونه کارهایی هست که به عقیده بعضی ها، کار راحت و بی دردسری است. اما با وجود همه این سادگی ها در تعمیر آبگرمکن، ظرافت های خاصی در آن نهفته است که نیاز به یک متخصص را واجب می سازد. ما در این مطلب سعی کرده ایم اطلاعاتی در زمینه انواع آبگرمکن ها و ساز و کار آن هاکه زمینه ای برای سرویس و تعمیر آبگرمکن است، فراهم کنیم تا با شناخت بیشتر بتوانید تا حدی به تعمیر آبگرمکن دیواری ،تعمیر آبگرمکن برقی ، نصب و تعمیر آبگرمکن دیواری ، تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان و دیگر مدل های آبگرمکن یپردازید.

تعمیر آبگرمکن

همان طور که می دانید، آبگرمکن ها جهت تأمین آب گرم مصرفی به کار می روند و انواع مختلفی دارند. شرکت های مختلفی در زمینه تولید آبگرمکن فعالیت دارند. برای اینکه بدانید چه مدل آبگرمکنی را انتخاب کنید، لازم است به میزان آب گرم مصرفی واحد مسکونی خود دقت کنید. میزان آب گرم مصرفی شما، نوع آبگرمکنی که به کارتان می آید را مشخص می کند.

انواع آبگرمکن

آبگرمکن ها از نظر سوختی که مصرف می کنند به دو دسته کلی مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند:

آبگرمکن های مستقیم

مدل هایی هستند که منبع سوخت در داخل آن ها قبرار گرفته است. آبگرمکن های مستقیم انواع مختلفی دارند از جمله : نفتی، گازی و الکتریکی یا برقی.

آبگرمکن های غیرمستقیم

شامل مدل هایی از آبگرمکن می شوند که منبع تامین انرژی دستگاه در داخل آن ها قرار ندارد. آبگرمکن های خورشیدی و دوجداره، در دسته آبگرمکن های غیرمستقیم قرار دارد.

آبگرمکن ها در انواع مختلف دیگری وجود دارند. که در ادامه برخی از آن ها را نام می بریم :

آبگرمکن دیواری

آبگرمکن دیواری، همانطور که از اسمش پیداست، روی دیوار نصب می شود و در فضاهای مسکونی و اداری جهت تامین آب گرم مصرفی به کار می روند. سال ها پیش، آبگرمکن های ایستاده هم تولید می شد. اما از آنجا که تولید این نوع آبگرمکن ها متوقف شده، کمتر اثری از آن ها در محیط های خانگی یا اداری دیده می شود. از این رو توضیحات خود را به تعمیر آبگرمکن دیواری اختصاص داده ایم. یکی از محبوب ترین شرکت های تولید کننده آبگرمکن دیواری بوتان است و این آبگرمکن دیواری در بین مردم بسیار سرشناس و محبوب است که در سایت بدادم برس می توانید با تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان نیز آشنا شوید.

آبگرمکن برقی

این نوع آبگرمکن با استفاده از دو المنت الکتریکی که در بالا و پایین مخزن ذخیره سازی آب قرار دارد، آب را گرم می کند. مزیت آبگرمکن برقی این است که آلودگی های مربوط به سوختن انواع سوخت، مانند آبگرمکن های گازی، نفتی و … را ندارد.

آبگرمکن ها را می توان از نظر کارکردشان به دو دسته فن دار و بدون فن تقسیم نمود.

آبگرمکن های فن دار یا جرقه زن

آبگرمکن های بدون فن

یکی از مواردی که لازم است در ارتباط با تعمیر آبگرمکن بدانید، این است که بعضی از آبگرمکن های فن دار، دارای محفظه احتراق بسته هستند. در مورد انتقال مواد حاصل از احتراق برای آبگرمکن های فن دار محدودیتی وجود ندارد. ولی در آبگرمکن های بدون فن نکاتی که در مقاله تعمیر پکیج با شما در میان گذاشته شد در آبگرمکن ها نیز باید اجرا شود. در مبحث نصب آبگرمکن یا پکیج ها ما مدل نصبی داریم، به نام B22 که این مبحث به شما می‌گوید که در محلی که آبگرمکن شما قرار دارد با توجه به ظرفیت دستگاه گازسوز درنزدیک ترین محل دستگاه دریچه ای قرار گیرد که به آن دریچه ی هوای تازه می گویند. این دریچه با توجه به ظرفیت دستگاه جهت انتقال اکسیژن مصرفی برای کارکرد دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. مواد حاصل از احتراق از طریق دودکش خارج می شوند.

قطعه ای در آبگرمکن وجود دارد که به آن مبدل گفته می شود و وظیفه آن انتقال حرارت به آب مصرفی است. کارکرد مبدل به این صورت است که آب سرد یا همان آب شهری وارد مبدل می شود و پس از گرم شدن از مسیر خروجی جهت مصرف خارج می شود. آبگرمکن ها جهت گرمایش آب مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت آنها با پکیج این است که پکیج ها علاوه بر گرمایش محیط داخل منزل، آب گرم مصرفی را نیز تامین می کنند.

تعمیرکار آبگرمکن

زمانی که شما با تعمیرکار آبگرمکن مجموعه بدادم برس تماس می گیرید، خیلی مهم است که به او بگویید چه نوع آبگرمکنی دارید، چون ممکن است نوع تعمیرات برای آبگرمکن گازی با آبگرمکن برقی انجام شده متفاوت باشد. پس اگر آبگرمکن شما به خوبی کار نمی کند با مجموعه بدادم برس تماس بگیرید تا در اسرع وقت تعمیرکار حرفه ای آبگرمکن را به منزل شما اعزام کنیم.

یکی از راه های کاهش هزینه تعمیرات لوازم خانگی مشورت با یک متخصص پیش از شروع کار است. در این صورت شما می توانید از ایرادات احتمالی آگاه شده و در صورتی که خیلی خوش شانس و دقیق باشید قطعات مورد نیاز را از بازار و با هزینه کمتر خریداری کرده و برای آمدن تعمیرکار کنار بگذارید.

آبگرمکن های گازسوز شامل دو نوع آبگرمکن های مخزن دار و آبگرمکن های آنی دیواری می باشند. آبگرمکن های آنی دیواری را آبگرمکن های بدون مخزن نیز می گویند.

آبگرمکن فقط جهت گرمایش آب مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد. در قسمت بعدی با باز کردن دستگاه قطعات آن را شناسایی و مدل های مختلف آبگرمکن را به شما معرفی خواهیم کرد.

آشنایی با قطعات دستگاه جهت تعمیر آبگرمکن

برای تعمیر آبگرمکن لازم است ابتدا با قطعات به کار رفته در آن آشنا باشیم تا درک بهتری از آبگرمکن داشته باشیم. این نوع آبگرمکن که در فیلم نشان داده شد، از نوع جرقه زن است. بعضی آبگرمکن ها دارای شمعک و ترموکوبل هستند. ترموکوبل جهت حس کردن شعله شمعک استفاده می شود. نحوه کارکرد شمعک به این صورت است که بازشدن شیر گاز توسط فشار آب باعث شعله ور شدن خواهد شد. همین طور که ملاحظه می کنید توسط مبدل آب ورودی، آب سرد در ابتدا وارد رگلاتور می شود. این آب در ادامه از رگلاتور خارج شده و به سمت مبدل هدایت می شود.
بعضی دیگر از اجزای آبگرمکن نام برده شده اند:
 • کلاهک تعدیل
 • رویه دستگاه
 •  مبدل گرمایی
 •  مجموعه مشعل
 •  مجموعه رگلاتور گاز
 •  مجموعه رگلاتور آب
 •  صفحه پشتی آب گرم کن

در این دستگاه سیستم جرقه زن، شیر گازی دستگاه و رگلاتور داریم. در این قسمت ما یون و جرقه زن را می‌بینیم. جرقه در این قسمت شکل می گیرد و باعث روشن شدن شعله می شود.

در ادامه توضیح خواهیم داد که آبگرمکن چگونه کار می کند.

آشنایی با قطعات دستگاه جهت تعمیر آبگرمکن

زمانی که شیر آب را باز می کنیم، آب در داخل رگلاتور به دیافراگم فشار وارد می کند که این فشار با حرکت دادن میله ای که در داخل رگلاتور تعبیه شده باعث وصل شدن جریان برق توسط کلید می شود. در این لحظه ابتدا جرقه زن شروع به کار کرده و در مرحله بعدی با باز شدن شیر گازی برقی دستگاه شعله تشکیل می شود. حالا در صورتی که با عملکرد صحیح شعله تشکیل شد، این یون هست که شعله را می بیند و دستور به ادامه کار دستگاه می دهد. درصورتی که شعله تشکیل نشود قطع دستگاه را اعلام می کند. این نوع دستگاه دارای شیر برقی است که در پشت شیر قرار داشته و فرمان به باز و بسته کردن مدار گاز را به دستگاه می دهد. در این جا ماقسمت پخش شعله یا همان مشعل را داریم. در این قسمت دیافراگم فشار می آورد بر روی شیرمان و مسیر گازمان باز می شود و جرقه زن عمل می کنه و شعله تشکیل می شود و جریان آب در داخل این مبدلمان انجام می شه و آب پس از گرم شدن جهت مصرف از دستگاه خارج  می شود.

سرویس آبگرمکن

آبگرمکن ها مانند دستگاه های دیگر احتیاج به سرویس های دوره ای دارند و همین سرویس آبگرمکن می تواند تعمیر آبگرمکن را راحت تر کند. ایراداتی ممکن است در دستگاه پیش بیاید که به اختصار به شما توضیح می دهیم.

مواقعی که جرقه زن دستگاه فعال باشد و شما بخواهید دستگاه را روشن کنید، آبگرمکن روشن نمی شود. در این مورد حتما باید بسته یا باز یودن شیر گاز را چک کنید. در صورتی که شیر باز باشد احتمالا مشکل از شیر گازی می باشد. در این صورت جهت رفع ایراد حتما باید با متخصص تعمیر آبگرمکن تماس بگیرید.

در بعضی موارد آبگرمکن به خوبی کارش را انجام می دهد. ولی فشار آب مصرفی کم می شود. این مشکل معمولا مربوط به مبدل می باشد. با توجه به رسوب آبی که با گرم شدن در داخل مبدل رخ می دهد، این رسوبات در داخل لوله های مسی انباشته می شود و مسیر جریان  آب را در داخل مبدل ضعیف می کند به همین دلیل مقدار آبی که از شیر خارج می شود کم است. جهت رفع این اشکال می بایست مبدل باز شود و توسط اسید مخصوص شستشو شود. که این کار باید توسط متخصص این کار انجام شود.

ایراد بعدی که ممکن است برای دستگاه پیش آید این است که با باز کردن آب با توجه به فشار خروجی آب از شیر، دستگاه روشن نشود. همان طور که گفته شد داخل رگولاتور دیافراگمی وجود داردکه به مرور زمان ممکن است دچار پارگی شود. زمانی که دیافراگم پاره شود فشار آّب نمی‌تواند میله موجود در رگلاتور آب را به حرکت در آورد و دستگاه روشن نمی شود. با تعویض دیافراگم این مشکل را می توان برطرف کرد.

 

سرویس آبگرمکن

 

در این قسمت همان طور که مشاهده می کنید یک شیر روی رگولاتور قرار دارد. این شیر جهت تنظیم مقدار جریان در داخل رگولاتور قرار دارد که با تنظیم آن دمای آب مطلوب مورد نیاز بر اساس جریان آب تنظیم می شود. روی رگلاتور گاز ولومی داریم که وظیفه آن تنظیم مقدار شعله جهت دمای مناسب آب مصرفی  می باشد.

عیب یابی و تعمیر آبگرمکن دیواری

در ادامه چند نمونه از نشانه های عیوب احتمالی آبگرمکن دیواری را برایتان بازگو می کنیم و روش های تعمیر آبگرمکن دیواری و عیب یابی آن را برایتان شرح داده ایم.

ممکن است الکترود جرقه زن، جرقه نزند.

 • اگر در وایر قطعی پیش آید، باید آن را تعویض کنید.
 • اتصال وایر از محل خود جدا شده است که باید آن را در محل خودش قرار دهید.
 • اتصال وایر شل است که باید آن را محکم کنید.
 • نوک الکترود جرقه زن کثیف است که باید آن را تمیز کنید.
 • چینی الکترود شکستگی دارد که باید آن را تعویض نمایید.
 • شمعک روشن نمی شود.
 • شیر پروانه ای بسته است که باید آن را باز کنید.
 • صافی شمعک گرفته است که باید آن را تعویض نمایید.
 • مجرای نازل شمعک گرفتگی دارد که باید آن را تمیز کنید.
 • شمعک خاموش می شود.
 • ترموکوپل خراب است که باید آن را تعویض کنید.
 • مهره ترموکوپل شل است که باید آن را محکم کنید.
 • شیر مغناطیسی خراب است که باید آن را تعویض نمایید.
 • شعله شمعک کوتاه است که میبایست مسیر عبور گاز تا شمعک را تمیز نمایید.
 • شعله شمعک کوتاه و زرد رنگ است.

عیب یابی و تعمیر آبگرمکن

صافی شمعک گرفته است که باید آن را تمیز کنید.

مجرای نازل شمعک گرفتگی دارد که می بایست آن را تمیز نمایید.

صافی مجرای هوا کثیف است که باید آن را تمیز کنید.

شیر آب گرم باز است ولی مشعل روشن نمی شود.

گاز ساختمان قطع است که باید با شرکت گاز تماس گرفته تا آن را وصل نمایند.

شیر ربع گرد گاز آبگرمکن بسته است که باید آن را باز کنید.

صافی آب گرفتگی دارد که باید آن را تمیز نمایید.

شیپوره رگولاتور آب گرفتگی دارد که باید آن را تنظیم نمایید.

بعد از باز کردن شیر آب گرم، مشعل بلافاصله روشن نمی شود.

شیر احتراق آهسته خراب است که باید آن را تعویض نمایید.

اورینگ سوپاپ اصلی گاز خراب است که می بایست آن را تعویض نمایید.

بر روی ساقه سوپاپ آب رسوب وجود دارد که باید آن را تمیز کنید.

هواگیری آبگرمکن دیواری

هواگیری آبگرمکن های دیواری نقش بسیار مهمی در سلامت کارکرد و عمر این نوع آبگرمکن ها دارد. برخی مشکلات آبگرمکن دیواری معمولا با انجام مراحل هواگیری آبگرمکن برطرف می شود. اگر آبگرمکن دیواری شما آب را به خوبی گرم نمی کند، احتمالا افت فشار دارد یا اینکه پکیج ها به خوبی گرم نمی شوند، می توانید با آموزش هواگیری شوفاژ و آبگرمکن دیواری آن را هواگیری کنید.

نصب آبگرمکن

در نصب آبگرمکن و محل قرار گیری آن ها استانداردهایی وجود دارد که می باست رعایت شود. ارتفاع تمام شده از کف محل قرارگیری یک متر و بیست حدودا باید باشد و از قسمتی که شیر نصب می شود تا قسمت زیرین دستگاه حداقل ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر باید فاصله باشد.

در مورد آبگرمکن هایی که دارای فن نیستند حتما باید نکات ایمنی در مورد خروجی دودکش گاز انجام شود. اگر در مورد این خروجی و نوع دودکش ها سوالاتی داشته باشید می توانید به همین سایت مراجعه کنید.

نصب آبگرمکن

آبگرمکن ها بر اساس ظرفیت شان انتخاب می شوند و مدل های مختلفی دارند که این دستگاه مدل جرقه زن است که با باز شدن مسیر آب، دستگاه فرمان به جرقه زدن می دهد. شیر گازی دستور به باز شدن داده و شعله تشکیل می شود. در مرحله آخر یون است که شعله را می بیند و اجازه ادامه کار دستگاه را می دهد.

در صورتی که شما سوالات تخصصی تر و یا نیاز به خدمات در مورد این دستگاه داشتید می توانید با مراجعه به سایت ما سوالات خودتان را با کارشناسان ما مطرح کنید. کارشناسان ما طی ۲۴ ساعت شبانه روز جهت پاسخگویی و ارائه خدمات به شما عزیزان حاضر می باشند.

امیدوارم که این اموزش ها مورد توجه شما واقع شده باشد.

عوامل موثر بر هزینه تعمیر آبگرمکن

تمامی ساختمان ها از جمله خانه، محل کار، دفاتر اداری و … برای مصارف مختلف نیاز به آبگرمکن دارند. اما ممکن است به دلایل مختلف برای آبگرمکن ساختمان مشکل پیش بیاید و تنواند آب را گرم کند. در چنین مواقعی نیاز است شما با یک تعمیرکار آبگرمکن تماس بگیرید. آبگرمکن ها در انواع مختلفی تولید می شوند که با توجه به نیاز و تعداد نفرات خانوار می توانید آن را تهیه و نصب نمایید. اما اگر آبگرمکن شما به خوبی کار نمیکند، می توانید برای تعمیر آن با ما تماس بگیرید. ما برای تعمیر و هر نوع مدل برندی از جمله آبگرمکن دیواری بوتان b3115 ، آبگرمکن بوتان b15، تعمیرکار مربوط به خودش را به محل شما اعزام می کنیم .

تعمیر آبگرمکن و نکات ایمنی آن

آبگرمکنی که در فیلم مشاهده می کنید از نوع جرقه زن است. این آبگرمکن با باز شدن شیر شروع به جرقه زدن می کند، تشکیل شعله می دهد و شروع به کار می کند. آبگرمکن های دیگری وجود دارند که دارای پیلوت شعله می باشند. شعله ای تشکیل می شود و توسط آن شعله، دستگاه روشن می شود. نداشتن شعله در این نوع آبگرمکن ها مزیت به حساب می آید. چرا که در آبگرمکن هایی که دارای شمعک هستند ممکن است با وزش باد خاموش شوند در حالی که درمورد این آبگرمکن ها اینطور نیست. چون بعد از باز شدن شیر آب، شروع به جرقه زدن کرده و دستگاه روشن می شود.

یکی از نکات ایمنی درباره آبگرمکن ها مخصوصا آبگرمکن هایی که دارای محفظه احتراق باز هستند، این است که باید در محیطی قرار بگیرند که اکسیژن مورد نیاز آن دستگاه تامین شود و به راحتی به این دستگاه برسد و دستگاه شروع به کار کند. این آبرگمکن ها نباید در فضای بسته قرار بگیرند. دودکش آنها باید کاملا استاندارد باشد تا مشکلی برای ساکنین ایجاد نشود.

این دستگاه هم باز همان طور که گفته شد به یک سری موارد برای سرویس احتیاج خواهد داشت. سرویس های دوره ای، سیستم ورودی گاز حتما باید چک شود که نشتی گاز نداشته باشیم. همان طور که در مورد مبدل گفته شد، با توجه به رسوبی که در آب شهری هست، باید تمیز کردن کوئل مدنظر قرار بگیرد.

 

نکات ایمنی در تعمیر آبگرمکن

شیر را باز می کنیم و شعله روشن می شود. باز شدن شیر آب به دیافراگم آبگرمکن فشار می آورد. جریان کلید را باز می کند با باز شدن کلید فرمان جرقه داده می شود و شیر گاز را باز می کند و شعله تشکیل می شود.

شعله حرارت از طریق لوله های مسی که در داخل مبدل قرار دارد، به آب انتقال داده می شود و از قسمت خروجی مبدل آب گرم خارج می شود. با توجه به درجه ای که در این قسمت قرار دارد، ما می توانیم برای گرمای مورد نیاز آبگرمکن، شعله را کم و زیاد کنیم.

تا اینجا درباره تعمیر آبگرمکن، انواع آن، نصب، نکات ایمنی و مواردی از این قبیل صحبت شد. موضوع دیگری که دانستن آن خالی از لطف نیست، رسوب زدایی آبگرمکن است.

رسوب زدایی آبگرمکن ها

برای درک بهتر مفهوم رسوب زدایی لازم است با آب و ویژگی های آن آشنایی داشته باشید. به همین منظور پیش از آنکه راجع یه رسوب زدایی بگوییم، شما را با برخی از این ویژگی ها آشنا خواهیم کرد.

ویژگی های فیزیکی آب

آب تنها ماده ای است که به هر سه حالت جامد (یخ) مایع (آب) و گاز (بخار آب) در طبیعت یافت می شود. نزدیک به %۷۵ از سطح زمین را آب پوشانده است. ۵/۹۷% این آب ها را آب شور دریاها و اقیانوس ها تشکیل می دهند. آب شور را نمی توان برای نوشیدن یا در بسیاری از فرایندهای صنعتی استفاده کرد.

۱- جرم مخصوص: آب در دمای ۴ درجه سانتیگراد بیشترین جرم مخصوص خود را دارد و آن هزار کیلوگرم بر متر مکعب معادل یک کیلوگرم بر لیتر است.
۲- نقطه جوش: آب در فشار یک اتمسفر (فشار جو در سطح دریاهای آزاد) در ۱۰۰ درجه سانتیگراد به جوش می آید و به بخار تبدیل می شود.
۳- نقطه انجماد: آب خالص در فشار یک اتمسفر در دمای صفر درجه یخ می بندد و حجم آن حدود %۹ افزایش می یابد.
این پدیده ممکن است سبب شکستن لوله های آب و مخازن شود. ضمناً یادآوری می کنیم که بر خلاف آب، حجم اکثر مواد در اثر انجماد کاهش می یابد.
۴- حل شدن گازها در آب: حل شدن گازها در آب در دمای کم و فشار زیاد بیشتر است.
با گرم شدن آب گازهای محلول آن به تدریج از آن خارج می شوند. مثلاً آب های زیرزمینی که مقدار گازهای محلول در آن ها زیاد است پس از رسیدن به سطح زمین به علت کم شدن فشار گازهای محلول در خود را از دست می دهند.
۵- هدایت الکترونیکی: آب خالص قابلیت هدایت الکتریسیته یا رسانایی ناچیزی دارد. به طور کلی می توان آن را عایق الکتریسیته نارسانا دانست. ولی با ورود نمک های گوناگون به آب بسته به نوع و مقدار نمک، هدایت پذیری آب به شدت زیاد می شود.

انواع رسوب زدایی آبگرمکن ها

رسوب زدایی آبگرمکن ها به روش های متعددی انجام می شوند. در ادامه به شرح یکی از این مدل ها می پردازیم :

رسوب زدایی آبگرمکن به روش ثقلی

رسوب زدایی آبگرمکن به روش ثقلی به صورت زیر انجام می شود.
۱- آبگرمکن را از محل خود خارج نموده و قبل از هر چیز نسبت به تخلیه آب موجود در آن اقدام می نمایند. که نحوه ی انجام آن بدین صورت است که یک طرف مبدل را در محل تخلیه آب قرار داده و ازطرف دیگر توسط فشار هوا (دمیدن یا فوت کردن) آب مبدل را تخلیه می کنند.

۲- به یک طرف لوله مبدل شیلنگ لاستیکی و طرف دیگر لوله پلاستیکی نوع PP را متصل می کنند. لوله پلاستیکی باید از سطح مبدل گرمایی دارای ارتفاع مناسبی (حدود یک متر) باشد که در بالای این لوله یک قیف قرار می گیرد.

مبدل گرمایی را در تشت پلاستیکی بزرگ که درون آن به مقدار کافی آب باشد قرار می دهند تا چنانچه محلول رسوب گیری سرریز کند یا پاششی داشته باشد تغییر رنگ روی مبدل گرمایی ایجاد نشود. اگر در فصل سرما باشد بهتر است آب موجود گرم باشد تا رسوب زدایی آبگرمکن زودتر انجام شود.

۳- مقداری اسید از طریق قیف در مبدل می ریزیم تا از طرف دیگر مبدل، درون ظرف دیگری بریزد. وجود کف به همراه اسید خروجی از طرف دیگر بیانگر حل شدن رسوب درون مبدل در اسید است برای رسوب زدایی کامل اسید درون ظرف دوم را دوباره از طریق قیف در مبدل می ریزیم و این عمل را چندین بار تکرار می کنیم تا محلول خروجی از مبدل بدون کف باشد.

نکته

قابل توجه اینکه در لحظه اول که اسید وارد مبدل می شود به دلیل واکنش شیمیایی پاشش شدیدی از بالای فیق ایجاد می شود که در صورت عدم توجه باعث ایجاد خسارت میشود. دقت داشته باشید به محض ریختن اسید داخل قیف ته ظرف را روی قیف قرار دهید که پاششی ایجاد نشود و بعد از این که تمام اسید را داخل مبدل ریختیم چندین بار این عمل را تکرار می کنیم تا کاملا تمام رسوب داخل مبدل گرفته شود و هیچ گونه کفی اسید نداشته باشد.

نکته
در مرحله اول که اسید وارد مبدل می شود خروجی مبدل به صورت کف می باشد و هر چند بار که اسید دور بخورد این کف کم می شود و وقتی که کاملا جرم مبدل گرفته شود دیگر هیچ گونه کف همراه اسید خارج نمی شود. پس از پایان کار ظرف اسید را کنار گذاشته و آب خالص درون قیف بریزید تا مبدل کاملا شسته شود.

۴- بعد از اینکه رسوب زدایی آبگرمکن به طور کامل انجام شد، باید مبدل گرمایی را با آب کاملا شست و شو داد و در جای خود نصب نمود.

برای مشاوره تخصصی و بهره مندی از خدمات مختلف مجموعه بدادم برس در ساختمان، با ما تماس بگیرید. 

[تعداد: 11    میانگین: 5/5]

نوشته های مشابه

7 دیدگاه در “تعمیر آبگرمکن

 1. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 2. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 3. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 4 Stars

 4. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 5. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 6. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 7. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *