مقالات, مقالات داکت اسپلیت

آشنایی با داکت اسپلیت و چگونگی انتخاب آن

داکت اسپلیت

آشنایی با داکت اسپلیت و چگونگی انتخاب آن

آشنایی با داکت اسپلیت و چگونگی انتخاب آن از جمله مواردی است که در زمان های بخصوصی می تواند تا حدودی از مشکلات و دغدغه های شما را بابت اشکالات ناشی از این نوع دستگاه از بین ببرد. اما به یاد داشته باشید در صورتی که اشکال بزرگی در آن مشاهده کردید حتما با یک تعمیر کار تماس بگیرید چرا که ممکن است یک اشکال کوچک منجر به خرابی کل دستگاه شود.

داکت اسپلیت اصطلاحی است که امروزه بسیاری از کارشناسان برای اسپلیت های کانالی مورد استفاده قرار می دهند. بنابراین در انتخاب داکت اسپلیت باید عوامل و فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید. داکت اسپلیت تقریبا از رایج ترین سیستم های سرمایش و گرمایشی در آپارتمان ها محسوب می شود.

داکت اسپلیت ها یا اسپلیت های کانالی با تامین هوای خنک در تابستان و همچنین تامین هوای گرم در زمستان برای کلیه فضاها در یک واحد آپارتمان و انتقال هوای سرد یا گرم توسط کانال های اجرا شده در داخل سقف کاذب، دمای محیط مورد نظر را به شرایط آسایش و دلخواه تنظیم شده ترموستات می رسانند.

داکت اسپلیت ها متشکل از ۲ بخش هواساز (یونیت داخلی) و کندانسور (یونیت خارجی) می باشند که از طریق دو لوله مسی به یکدیگر متصل شده و قادر به تامین هوای سرد و توزیع آن توسط کانال های اجرا شده داکت اسپلیت به اتاق ها یا سالن در هر واحد آپارتمانی (در داخل سقف کاذب) می باشند.

به طور کلی در کندانسور داکت اسپلیت ها (یونیت خارجی) گاز مبرد خنک می شود و از طریق لوله مسی به شیر انبساطی (expantion valve) و از آنجا به صورت گاز مبرد و آماده جذب گرمای محیط به کویل یونیت داخلی منتقل می گردد. در کویل های یونیت داخلی گرمای هوای محیط داخلی توسط گاز مبرد درون کویل گرفته شده و هوای خنک شده توسط فن (پنل داخلی ) به درون کانال رفت هوا منتقل می گردد.

انواع داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

الف- داکت اسپلیت گرید B

ب- داکت اسپلیت کم مصرف گرید A   (اینورتر)

انواع داکت اسپلیت

جهت جلوگیری از هزینه بالای مصرف برق، داکت اسپلیت های اینورتر با رده انرژی A، طراحی و تولید گردیده اند. در داکت اسپلیت های اینورتر کمپرسور با قابلیت دور متغیر عمل می کند که با کاهش دمای محیط داخلی، دور کمپرسور کاهش و با افزایش دما، دور کمپرسور نیز افزایش می یابد.

رابطه بین داکت اسپلیت و فضای مورد استفاده

استفاده از اسپلیت های کانالی برای سرمایش و گرمایش آپارتمان های مسکونی، اداری، ویلاها و … بعنوان یک گزینه لوکس و با هزینه برق مصرفی معادل و یا حتی بیشتر از کولرهای گازی اسپلیت با توجه به محاسبات بار در نظر گرفته می شود. داکت اسپلیت ها عموما به جای چند اسپلیت در یک واحد مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از داکت اسپلیت ها علاوه بر اینکه برای تامین سرما و گرمای  هر واحد آپارتمان دارای استقلال می باشد و همچنین هزینه های نگهداری و بهره برداری از یک سیستم برودتی به شدت کاهش می یابد.

برآورد ظرفیت مورد نیاز و ملاحظات جانبی

معمولا هنگام برآورد اولیه ظرفیت سرمایش داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی مورد نیاز هر آپارتمان در شرایط آب و هوایی مانند تهران و در طبقات وسط ساختمان (که در معرض تابش نورخورشید به سقف در تابستان و سرمای سطح بام در زمستان نمی باشند)، به ازای هر ۳۵ یا ۴۰ متر مربع سطح کلی و ناخالص آپارتمان حدود یک تن تبرید (ظرفیت داکت اسپلیت) در نظر گرفته می شود (هر متر مربع فضای مفید حدود btu/hr 400) تبرید بنابراین اگر متراژ هر یک از واحد های آپارتمان شما بیش از ۱۲۰ متر مربع باشد، بهتر است برای هر واحد دو دستگاه داکت اسپلیت مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در نظر داشته باشید که هر Btu/hr 12000 معادل یک تن تبرید می باشد.

برای آپارتمان های تا متراژ ۱۵۰ متر مربع نیز می توان از اسپلیت های تک فاز با برق ۳۲ آمپر (برخی برندها) استفاده نمود و نیازی به تقاضای برق سه فاز از شرکت برق نمی باشد.

در صورتیکه واحدهای آپارتمان شما حتی تا متراژ ۲۰۰ متر مربع باشند نیز می توانید با استفاده از برق تک فاز ولی ۵۰ آمپر، از تک فاز استفاده نمایید.

یکی از نکات مهم برای انتخاب داکت اسپلیت، توجه به حجم هوادهی آن می باشد که معمولا به ازای هر یک تن ظرفیت داکت اسپلیت معادل CFM 400 حجم هوادهی مناسب است. در صورت کمتر بودن حجم هوادهی میزان صدای کمتر و در صورت بیشتر بودن هوادهی، میزان صدای داکت اسپلیت بیشتر خواهد بود.

انتخاب داکت اسپلیت2

برای سهولت بیشتر  میتوان از جدول زیر برای محاسبه تقریبی جهت تعیین ظرفیت داکت اسپلیت مورد نیاز، با توجه به شرایط و مبانی محاسبات استفاده کرد:

ظرفیت داکت اسپلیت برای واحد های وسط و همکف (m2) برای واحد های زیر پشت بام (m2)
۱۸۰۰۰ تا ۴۸ تا ۳۵
۲۴۰۰۰ تا ۶۵ تا ۴۵
۳۰۰۰۰ تا ۸۰ تا ۵۵
۳۶۰۰۰ تا ۱۰۰ تا ۶۵
۴۸۰۰۰ تا۱۴۰ تا ۱۰۰
۶۰۰۰۰ تا ۱۷۰ تا ۱۲۵

 

در مورد جدول بالا نکته حایز اهمیتی وجود دارد که بهتر است به آن توجه شود.

 • جدول برآورد ظرفیت فوق به صورت تقریبی و صرفا برای آپارتمان های مسکونی با شرایط آب و هوایی مانند تهران و با فاصله سقف تا کف ۸/۲ متر، بدون تجمع نفرات و افزایش گرمای نهان و بدون استفاده از تجهیزات الکتریکی پرمصرف و همچنین بدون نمای شیشه یا ضلع شیشه ای خصوصا در سمت غرب فضا یا بنای مورد نظر ارائه گردیده است.
 • قبل از انتخاب قطعی هر یک از مدل‌های داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی به موضوع تک فاز بودن یا سه فاز بودن برق مصرفی آن توجه نموده و همچنین آمپر برق مصرفی آن را با آمپر (A) کنتور برق ساختمان خود مقایسه فرمایید.

مزایای استفاده از داکت اسپلیت کانالی:

 • کاربرد دوگانه سرمایشی و گرمایشی
 • حذف سیستم چیلر، برج خنک کننده، موتور خانه مرکزی، رادیاتورها و لوله کشی های مربوطه
 • امکان استفاده از هوای تازه (Fresh Air)
 • حذف رطوبت از فضا و فیلتراسیون هوا و کاهش آلودگی و بیماری
 • امکان استفاده از سیستم گرمایش با کویل آب گرم
 • قابلیت نصب داکت اسپلیت برای فضاهای وسیع با کاربری متنوع
 • امکان قراردادن فیلتر تصفیه هوا و نیز کنترل دمای هر نقطه از فضا به وسیله ترموستات و دریچه های ترموستاتیک تنظیم هوا بصورت مجزا
 • راه اندازی و کاربری آسان داکت اسپلیت ها
 • طول عمر مناسب داکت اسپلیت ها
 • حذف کانال‌کشی عمودی و کاهش فضای مشاع مجتمع‌های آپارتمانی
 • انتقال یکنواخت سرما و گرما از طریق کانال های اجراشده در داخل سقف کاذب
 • استقلال برای هر واحد آپارتمانی و در نتیجه کاهش هزینه‌های نگهداری
 • نگهداری و تعمیر ساده و ارزان داکت اسپلیت
 • حذف لوله‌کشی پراکنده در کف و سقف واحدها
 • قابلیت نصب افقی در حداقل فضا

انتخاب داکت اسپلیت

موارد کلی در انتخاب داکت اسپلیت

 • انتخاب صحیح ظرفیت، برند و محل نصب داکت اسپلیت.
 • تصمیم گیری در مورد استفاده از داکت اسپلیت نوع معمولی یا از نوع اینورتر (اصولا اینورترها با راه اندازی و تغییر دور آرام کمپرسور دستگاه امکان مصرف کمتر برق و جلوگیری از شوک الکتریکی را فراهم می نمایند).
 • اجرای درست و اصولی کانال کشی و لوله مسی داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی به منظور بهره مندی از بالاترین کارایی سیستم داکت اسپلیت.
 • به منظور تعیین ظرفیت داکت اسپلیت مورد نیاز، ابتدا نسبت به ارسال آخرین پلان معماری واحدها و طبقات ساختمان خود ازطریق فکس یا ایمیل برای کارشناسان شرکت بعنوان مرکز مشاوره و فروش انواع دستگاههای سرمایش و گرمایش اقدام فرمایید.
 • قبل از انتخاب و سفارش خرید هر یک از داکت اسپلیت ها علاوه بر موضوع ابعاد هواساز یا پنل داخلی، به موضوع تک فاز یا سه فاز بودن برق مورد نیاز آن و همچنین آمپر (A) برق مصرفی آن , با در نظر گرفتن توان و مشخصات کنتور برق واحد خود دقت فرمایید.
 • با توجه به اهمیت بالانس فن هوادهی در عملکرد داکت اسپلیت و ارتباط مستقیم آن با طول عمر بلبرینگ موتور، به منظور تداوم بالانس دینامیکی فن هوادهی دستگاه، نسبت به نصب کاملا افقی و تراز شده انواع داکت اسپلیت در محل نصب خود نهایت دقت را مبذول فرمایید.
 • در زمان اجرای کانال کشی، محل نصب دریچه های برگشت هوای اسپلیت های کانالی نسبت به دریچه های رفت هوا دارای بیشترین فاصله باشند.
 • با توجه به اهمیت تعیین دمای هوای داخل و فرمان های قطع و وصل ترموستات جهت کنترل عملکرد فن هوادهی داکت اسپلیت، در برندهایی که در مسیر مکش هوا دارای ترموستات نمی باشند. تعیین محل نصب ترموستات از اهمیت ویژه ای برخوردار است بنابراین هنگام تعیین محل نصب ترموستات با رعایت ارتفاع ۱۴۰ سانتی متری از کف، همچنین ترموستات را در محلی که امکان تابش مستقیم نورخورشید یا جریان هوای خروجی از خود داکت اسپلیت و لوله آبگرم نباشد نصب فرمایید.
 • برای اجرای لوله های مسی در ارتفاع، به ازای هر ۶ متر طول لوله مسی از یک تله روغن (OIL  TRAP) استفاده  نمایید.

مقایسه داکت اسپلیت با مینی چیلر

با توجه به سوالات مکرر سازندگان واحدهای مسکونی در خصوص مقایسه هزینه تهیه و اجرا و بهره برداری داکت اسپلیت با مینی چیلر (فن کویل ها) برای هر واحد مسکونی، طبق محاسبه و برآورد و تجربه کارشناسان، انجام صحیح برآورد و مقایسه این هزینه ها به عوامل متعددی مانند برند انتخابی، متراژ زیر بنای واحد، محل و چگونگی اجرا و … بستگی دارد.

اما در شرایط نرمال طبق برآوردها، هزینه تمام شده خرید، نصب و اجرای سسیستم حدود ۴۰% کمتر از هزینه خرید، نصب و اجرای مینی چیلر (فن کویل سقفی) برای واحد مسکونی مشابه و با برند مشابه می باشد.

در زمینه هزینه های بهره برداری که عمدتا شامل هزینه برق مصرفی به اضافه هزینه تعمیرات دوره ای و شارژ گاز مبرد می باشد نیز تفاوت چندانی بین هزینه مصرف برق و دیگر هزینه های بهره برداری داکت اسپلیت و مینی چیلر نمی باشد.

داکت اسپلیت3

روش های تامین گرمایش در داکت اسپلیت ها

 • کویل آب گرم: در ساختمان هایی که از داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی استفاده می نمایند، رایج ترین روش تامین گرمایش که در ۹۰ % موارد، مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از کویل آب گرم متناسب با ابعاد دهانه خروجی هر داکت اسپلیت می باشد. در داکت اسپلیت های اینورتر نیز که قادر به تامین سرمایش و گرمایش از طریق کمپرسور دستگاه می باشند، استفاده از کویل آب گرم برای تامین گرمایش توصیه می گردد. این روش قادر خواهد بود تا میزان قابل توجهی در هزینه مصرف برق صرفه جویی نماید. در زمستان آب گرم توسط سیستم حرارت مرکزی ساختمان (موتور خانه) و یا پکیج گرمایشی آن واحد تامین گردیده و با ورود به کویل آب گرم داکت اسپلیت، هوای گرم مورد نیاز آن واحد را تامین می نماید.
 • هیت پمپ: روش دیگرتامین گرما ، استفاده از داکت اسپلیت ها است که مجهز به سیستم هیت پمپ می باشند. هیت پمپ ها علاوه بر مصرف برق زیاد و ظرفیت گرمایش ناکافی در بسیاری از مناطق ، ممکن است در سرمای زیر صفر زمستان موجب یخ زدگی کندانسور گردند.
 • کویل برقی: استفاده از کویل برقی در داکت اسپلیت ها بمنظور تامین گرمایش به ندرت اتفاق می افتد و مصرف برق بالایی را نیز بهمراه دارد. در این صورت جهت سیستم گرمایش نیازی به وجود آب گرم نمی باشد لذا از این مدل در فضاهایی که مجهز به لوله کشی گاز یا موتور خانه مرکزی نمی باشد ، استفاده می گردد.
 • به خاطر داشته باشید در صورت عدم استفاده از ایرونت اتوماتیک روی کویل آبگرم دستگاه، هر سال در شروع فصل سرما، کویل آبگرم داکت اسپلیت ها را هواگیری نمایید.

نکات بسیار مهم 

آشنایی با داکت اسپلیت و چگونگی انتخاب آن و همچنین در مورد رفع اشکالات آن می بایست به یک سری نکات توجه شود.

 • در صورتی که زیر دستگاه قرار داشته باشیم، صدای مشخص فن و عبور هوای مکش دستگاه در بعضی برندهای داکت اسپلیت ها ممکن است زیاد بنظر برسد، بنابراین بهتر است به هیچ وجه در داخل سقف کاذب اتاق خواب ها و اتاق TV و یا نشیمن قرار نگیرد. بنابراین محل مناسب نصب آنها حتی المقدور در بالای سقف کاذب ورودی یا راهروها و فضاهای ارتباطی داخل واحد مسکونی می باشد. (به منظورجلوگیری از ایجاد صدای مزاحم در اتاق های خواب، بهتر است ظرفیت داکت اسپلیت نصب شده در بالای سقف کاذب راهروی اتاق خواب ها بیشتر از ۲ تن نباشد).
 • به هیچ عنوان محل نصب دستگاه ها را در بالای سقف کاذب حمام یا سرویس های بهداشتی و یا آشپزخانه در نظر نگیرید. همچنین در صورت عدم نصب دریچه های ترموستاتیک تنظیم هوای ورودی به هر یک از فضاهای آپارتمان (که معمولا هم نادیده گرفته می شود)، کنترل ساده ای روی تنظیم دمای هر یک از فضاها به تفکیک و ایجاد دمای قابل کنترل در هر یک از اتاق ها وجود نخواهد داشت .
 • یکی از محدودیت های استفاده از  ها یا اسپلیت های کانالی نصب یونیت خارجی (کندانسینگ یونیت) در فضای خارجی ساختمان است، اصولا نصب تعداد زیاد کندانسینگ یونیت ها برای مجموعه های یک مجتمع آپارتمانی یا ساختمان در صورتی که محل نصب این یونیت ها روی بام نباشد می تواند به زیبایی نمای ساختمان لطمه وارد کند و چنانچه امکان نصب آنها در بام ساختمان وجود داشته باشد باید علاوه بر بررسی توانایی امکان ساکشن گاز مبرد از پنل داخلی تا کندانسینگ یونیت نصب شده در بام در ظرفیت مورد نظر، هزینه های اجرای انجام لوله های رابط مسی و تمهیدات دیگر را نیز باید در نظر گرفت. حداکثر طول لوله های رابط (مسی) بین پنل داخلی داکت اسپلیت تا کندانسور بیرونی براساس ظرفیت و نظر کارشناس بین ۱۰ تا ۳۰ متر می باشد.

در انتها باز هم باید به این نکته توجه داشت که آشنایی با داکت اسپلیت و چگونگی انتخاب آن از جمله مواردی است که در زمان های بخصوص می تواند تا حدودی از مشکلات و دغدغه های شما را بابت اشکالات ناشی از این نوع دستگاه از بین ببرد. اما باز هم باید تاکید کرد که به در صورتی که با اشکال یا خرابی بزرگی از جانب روبرو شدید حتما با یک تعمیر کار تماس بگیرید. چرا که ممکن است منجر به خرابی کل دستگاه شود.

 

تاسیسات بدادم برس

مجموعه‌ی بدادم برس برخود وظیفه می‌داند، ضمن اطلاع‌رسانی دقیق و جامع در حوزه تاسیسات خانگی و محل کار نسبت به نصب، تعمیرونگهداری تاسیسات خانگی و محل کار هموطنان گرامی، ارائه‌ی خدمات  ارزان و ۲۴ ساعته را با سرعت‌ و کیفیت مناسب به همراه گارانتی خدمات، در دستور کار خود قرار دهد.

آدرس کانال تلگرامی: bedadamberes@

آدرس اینستاگرام: Bedadamberes.ir

[تعداد: 20    میانگین: 4.9/5]

یک دیدگاه در “45”

 1. admin گفت:

  Visitor Rating: 4 Stars

 2. admin گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 3. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 4. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 5. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 6. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 7. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 8. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 9. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 10. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 11. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 12. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 13. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 14. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 4 Stars

 15. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 16. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 17. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 18. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 19. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 20. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 21. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 22. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 23. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 24. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 25. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 26. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 27. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 28. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 29. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 30. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 31. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 32. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 33. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 34. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 35. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 36. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 37. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 38. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 39. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 40. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 41. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 42. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 43. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 44. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

 45. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 5 Stars

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *